Politika

23. 07. 2024, 14:05

Popravy jsou na denním pořádku. Tresty smrti jsou letos v Saudské Arábii rekordní

Filip Brychta

Protest v Londýně proti vraždám královské rodiny Saúdské Arábie / Zdroj: Katherine Da Silva / Shutterstock

Saúdská Arábie ve velkém popravuje. Soudy ale často probíhají bez spravedlivého procesu a režim je používá k umlčení kritiků. Přesto se monarchie snaží svůj obraz zlepšovat.

Počet poprav v Saúdské Arábii neustále roste. Od začátku roku do 15. července stát popravil sto lidí. To podle zprávy Evropské saúdské organizace pro lidská práva (ESOHR) představuje nárůst o 42 procent oproti stejnému období za rok 2023.

Celkově bylo minulý rok odsouzeno k smrti 172 lidí a v roce 2022 dokonce 196 lidí, což bylo mimochodem sedmkrát více než v roce 2020.

Letos – tedy do poloviny července – popravila Saúdská Arábie jednoho člověka téměř každé dva dny. V únoru bylo například zabito sedm saúdských mužů.

Nejčastěji se popravuje stětím. Tradičně byly popravy prováděné na veřejnosti.

ESOHR uvedla, že tato praxe naznačuje „trvání na rozsáhlém používání trestu smrti, což je v rozporu s mezinárodním právem a jeho oficiálními závazky“.

Korunní princ Mohamed bin Salmán přitom v rozhovoru pro deník The Time v roce 2018 slíbil, že bude popravy minimalizovat. Saúdská Arábie se přitom snaží zlepšit svůj obraz ve světě, a to například pomocí sportu.

Popravujeme sice nezletilé, ale bude fotbal

„Některé popravy nejsou ani za běžně uznané zločiny, ale za takové politické trestné činy, jako je ‚ohrožování národní jednoty‘ nebo ,podkopávání společenské bezpečnosti‘,“ řekl pro Deutsche Welle Kenneth Roth, bývalý ředitel organizace Human Rights Watch a současný profesor na Princetonské univerzitě.

Mnohé oponenty režimu pak soudí tajný Speciální kriminální soud, který je určen pro boj proti terorismu v zemi. Lidskoprávní organizace Amnesty International uvedla, že ho úřady používají „jako zbraň k systematickému umlčování disentu“.

Čtěte také: V 11. září měla zřejmě prsty Saúdská Arábie. Strategické spojenectví na tom ale nepadá

To vše se přitom rozchází s Vizí 2030, která má provést společenskou a ekonomickou reorganizaci Saúdské Arábie. Princ bin Salmán k dosažení této „vize“ zavedl v roce 2017 mnoho reforem.

Investoval do zelených technologií, podporuje zahraniční investice a otevřel zemi nenáboženskému cestovnímu ruchu. Pořádat také bude Olympic Esports Series (esportová událost ve stylu olympijských her) nebo Mistrovství světa ve fotbale 2034.

Korunní princ Mohammed bin Salman / Zdroj: Shutterstock / murathakanart

Zlepšení lidských práv však v provedených změnách režimu chybí. „Rozsudky smrti jsou výsledkem neuvěřitelně svévolného a krutého režimu trestního soudnictví,“ uvedl výzkumník Human Rights Watch Joey Shea. „Popraveným se nedostává spravedlivého procesu,“ doplnil.

Ze sta popravených v tomto roce bylo 66 odsouzeno za vraždu a 34 trestů smrti se týkalo osob obviněných z terorismu a trestných činů souvisejících s drogami.

„Její energetické zdroje jsou životně důležité pro zmírnění dopadu ruské války.“

Na nárůstu poprav se podepsalo také používání takzvaných rozsudků ta’zir. U nich není trest stanoven žádným právním předpisem, ale je ponechán na uvážení soudců. Momentálně je podle ESOHR pomocí ta’zir odsouzeno k trestu smrti také osm nezletilých.

Nejčastěji se popravuje stětím. Tradičně byly popravy prováděné na veřejnosti a jména a prohřešky odsouzených zveřejňovala vláda na svých oficiálních webových stránkách. Nyní je ale vykonávání mnohem více utajené a je možné, že se používají popravčí čety se střelnými zbraněmi.

V blízké době se nejspíš nic nezmění

Saúdští obránci lidských práv a aktivisté, kteří nejsou odsouzeni k trestu smrti, si odpykávají dlouhé tresty za mřížemi. Aktivista a nositel Sacharovovy ceny Raíf Badawí má stále zákaz cestování, přestože ve vězení již strávil deset let.

V podmíněných trestech odnětí svobody je také mnoho aktivistek za ženská práva jako Ludžajn al-Hadlúh nebo Samar Badawi.

Čtěte také: Západní narativ není jediný. Blízký východ stojí za Gazou, Saudská Arábie hodila Palestinu přes palubu

Saúdské úřady se stále častěji zaměřují na saúdské i nesaúdské uživatele sociálních médií kvůli jejich vyjadřování na internetu a trestají je desítkami let vězení. Minulý rok byla odsouzena Salma al-Shehab, saúdská doktorandka na univerzitě ve Velké Británii, ke 34 letům vězení za „narušování řádu a struktury společnosti“, zjevně pouze na základě její aktivity na Twitteru.

Větší kritice Západu se ale Rijád nejspíš vyhne. Spojené státy totiž spolupracují se Saúdy vedenými koaličními silami v Jemenu a schvalují prodeje zbraní za miliardy. Velká Británie se zemí také spolupracuje politicky, vojensky a ekonomicky.

Důležitý faktor představuje rovněž válka v Ukrajině, která zvedla ceny pohonných hmot a zaplnění mezer ruské ropy se hledalo právě v Saudské Arábii. „Její energetické zdroje jsou životně důležité pro zmírnění dopadu ruské války v Ukrajině na globální dodávky,“ řekl americký prezident Joe Biden v roce 2022.

Vypadá to tedy, že i kvůli současnému světovému dění se situace s porušováním lidských práv v Saudské Arábii nezlepší. V blízké budoucnosti se může spíše zhoršit.