Nastupující umělé inteligence využívají jiný hardware než lidská inteligence, v některých ohledech jsou si s ní ale podobné až příliš. Podle kritiků je prostředí AI až překvapivě konzervativní. U technologie, která nejspíš ovládne svět, by bylo rozumné na tom zapracovat.
Momentálně jsme v přímém přenosu svědky toho, jak umělé inteligence (AI) vstupují do našich životů. Někteří nevěřícně kroutí hlavami nad tím, že inteligence zplozené elektronikou přece nemohou být jako ta naše – lidská. Nakonec je ale vlastně jedno, jestli data zpracovává počítačová neurální síť, hladová po elektřině, anebo neurální síť, která připomíná rosol a má velkou spotřebu kyslíku a živin.
Ukazuje se, že navzdory radikálně odlišnému hardwaru jsou nám umělé inteligence podobnější více, než by bylo milé. Například v tom, připomíná Rachel Crowell na portálu vědeckého časopisu Nature, že se potýkají s problémy spojenými s kulturní diverzitou, a to velmi podobným stylem jako u řady lidských společností dnešního světa.
Pokud jde o ženy, většina pozornosti při diskusi o diverzitě v oblasti umělé inteligence se soustředí na ženy evropského původu.
Podle Crowell nové umělé inteligence doslova čelí krizi diverzity, která těsně souvisí s jejich tvůrci. Rodí se mezi „bílými muži, vysokoškoláky středního věku“, což má dopad na jejich vlastnosti. Při překotném vývoji AI by se mohlo snadno stát, že svět dostane takové, které budou poměrně výrazně vyhraněné. To by pak zase mohlo vést k opomíjení či přímo poškozování celých skupin lidí, ať už jde o tvůrce, či uživatele umělých inteligencí.
Čtěte také: Bodu, od kterého už umělá inteligence nepůjde vypnout, si ani nemusíme všimnout, říká Kulveit
Newyorský AI Now Institute ve své zprávě zveřejněné v roce 2019 uvádí, že přes 80 % badatelů v oboru umělých inteligencí jsou muži. Další věc je, že mezi zaměstnanci společnosti Google je jen asi 2,5 % lidí černé pleti. U Microsoftu a Facebooku je jejich podíl mírně vyšší, kolem 4 %. Autoři zprávy rovněž zmiňují, že pokud jde o ženy, většina pozornosti při diskusi o diverzitě v oblasti AI se soustředí na ženy evropského původu.
Někteří badatelé se snaží problémy s diverzitou v rozvoji umělých inteligencí řešit, ale proti takovému úsilí existuje nemalý odpor. Podle Sabiny Weber, odborné konzultantky německé společnosti VDI/VDE Innovation + Technik se sídlem v Berlíně, je akademická obec i prostředí průmyslu v oblasti AI ve skutečnosti poměrně konzervativní.
Rozmanitost tvůrců umělých inteligencí
Jedním z odborníků, kteří usilují o příznivější pojetí kulturní diverzity v oboru umělých inteligencí, je Delali Agbenyegah, vedoucí datový manažer společnosti Shopify v Atlantě. Zároveň bude předsedat výroční konferenci komunity afrických expertů na AI, jež se pod názvem Deep Learning Indaba odehraje v září v Ghaně.
Experti doufají, že nastupující umělé inteligence budou lidštější, v tom lepším smyslu slova.
Loni se této konference zúčastnilo 52 afrických zemí, tedy téměř všechny z kontinentu. V rámci těchto pracovních setkání přitom vznikají lokální skupiny odborníků a odvíjejí se od nich místní konference IndabaX, které mají leccos společného s akcemi typu TED a TEDx.
Biostatistička Maria Skoularidou z Univerzity v Cambridgi založila v roce 2018 skupinu s výmluvným názvem {Dis}Ability in AI. Ta usiluje o rovné příležitosti v oblasti umělých inteligencí pro lidi s tělesným postižením či duševním onemocněním, pomáhá i jedincům s poruchami učení. Skupina mimo jiné od roku 2019 usnadňuje handicapovaným dostupnost každoroční konference o neuronových systémech zpracování informací Neural Information Processing Systems (NeurIPS).
Čtěte také: Umělá inteligence podle kněze z Googlu nabyla vědomí. Blíží se nadvláda robotů?
Sabine Weber společně s doktorandem Williamem Agnewem z Washingtonské univerzity v Seattlu zorganizovali zájmovou skupinu Queer in AI, která usiluje o zlepšení pozice těchto lidí v oblasti umělých inteligencí. Podle jejich průzkumů queer odborníkům schází komunita a podpora do té míry, že to často vede k ukončení jejich kariéry v tomto odvětví.
Uvedené aktivity přinášejí různorodost mezi experty, v jejichž rukou je teď osud AI i jejich uplatnění v blízké budoucnosti. Společně podle všeho doufají, že nastupující umělé inteligence budou lidštější, v tom lepším smyslu slova.