Planeta

26. 07. 2024, 16:57

„Poslední generace“ je zpět. Klimatické protesty opět narušují letecký provoz

Eva Čeplová

Protest skupiny Letzte Generation v roce 2023 / Foto: Wikimedia Commons

Cestují na evropských letištích zažili tento týden perné chvilky. Letový provoz totiž narušily klimatické skupiny, které tím chtěly poukázat na důsledky užívání fosilních paliv v letectví. V akcích chtějí pokračovat i v následujících dnech.

Nervozita, frustrace i dlouhé čekání. Kdo ve středu nebo čtvrtek odlétal na svou vytouženou dovolenou z některého z německých letišť, mohl se místo hladkého odletu „těšit“ na hodiny strávené v přeplněné odbavovací hale. Kvůli protestní akci klimatických aktivistů ze skupiny Poslední generace (Letzte Generation) byly totiž zrušeny stovky letů. A demonstrace zdaleka nekončí. 

„Můj let do Říma byl zrušen, všechny ostatní jsou kompletně plné,“ postěžoval si reportéru německého serveru Deutsche Welle mladý Ital. Teď tak usilovně hledá další alternativy, jak se do italské metropole co nejrychleji dostat. Ke své smůle navíc čeká na nejvytíženějším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. 

V sobotu mají proběhnout protesty na letištích v nejméně sedmi evropských zemích. 

Obvykle odsud každý den odlétá okolo 1400 letů, ve čtvrtek jich však neplánovaně bylo o 270 méně. Vše má na svědomí skupinka sedmi mladých osob, která v pět ráno prolomila letištní plot a přilepila se k ranveji. Následně skončila v poutech. Takový incident se na místní letové dráze stal přitom poprvé.

„Je nám líto lidí, kteří chtějí jet na dovolenou, ale všichni se chováme, jako bychom žili v realitě, která už neexistuje,“ hájila iniciativu pro Deutsche Welle aktivistka z ekologické organizace Letzte Generation Lina Johnson.

Přísnější tresty na „spadnutí“

Ekologické skupiny dopředu avizovaly, že v létě plánují ve velkém narušovat letový provoz po celé Evropě. Chtějí tak lidem pod heslem „ropa zabíjí“ připomenout souvislost mezi fosilními palivy, která se používají do dopravních letadel, a změnou klimatu. Těžbu a spalování těchto paliv by podle jejich představ měly vlády ukončit do roku 2030.

Své slovo bojovníci za klima dodrželi a k protestním akcím si vybrali vrcholící letní sezonu obohacenou ještě o nadcházející olympiádu v Paříži. Už ve středu částečně ochromili členové organizace letiště v Kolíně nad Rýnem a Bonnu a také tím dočasně pozastavili provoz. Podobné pokusy o narušení letového řádu hlásí i Londýn, Barcelona, Oslo nebo Helsinki. Nikde ovšem nebyli ve své snaze zastavit „provoz na nebi“ tak úspěšní jako v Německu.

Jejich počin však zřejmě přispěje ke zpřísnění trestů za podobné incidenty. Ve spolkové zemi Hesensko, kde se nachází Frankfurt nad Mohanem, na čtvrteční situaci reagoval ostře tamní předseda vlády Boris Rhein a výtržníkům vzkázal, že je čekají dalekosáhlé důsledky.

„Těmto nezodpovědným a zločinným klimatickým chuligánům jde jen o to, aby způsobili co největší škody na zádech tisíců rekreantů, kteří se těší na pár dní dovolené,“ řekl.

Zrovna minulý týden se spolková vláda rozhodla novelizovat zákon o bezpečnosti letectví. V budoucnu může být každý, kdo násilně vstoupí na letištní plochu a tím „naruší bezpečnost civilního leteckého provozu“, potrestán až dvěma lety vězení.

Čtěte také: Pistolky na vodu a hon na čarodějnice. Jak Barcelona bojuje proti nadměrnému turismu

Německá skupina Letzte Generation čítající zhruba 600 členů čelí za své aktivity v poslední době  kritice. Loni v listopadu například natřeli její aktivisté Braniborskou bránu na oranžovo, čímž už podle mnohých Němců zašli příliš daleko. Její vyčištění mimochodem stálo 150 tisíc eur. Na začátku letošního roku hnutí proto oznámilo, že se zdrží dalších protestů na silnicích a letištích. Soudě podle událostí v posledních dnech však jeho členové postoj zřejmě změnili.

Klidné dny na evropských terminálech zřejmě nenastanou ani v následujících dnech. Nizozemská klimatická organizace Extinction Rebellion už slíbila, že na sobotu chystá akce na letištích v nejméně v sedmi zemích.