Konflikty

03. 02. 2025, 02:39

Pouta místo dovolené? Vojáci IDF čelí v zahraničí obviněním z válečných zločinů

Simone Radačičová

Izraelští výsadkaři při návratu do služby | Foto: Yakov Stavchansky / Shutterstock
Izraelští výsadkaři při návratu do služby | Foto: Yakov Stavchansky / Shutterstock

Rabování, mučení i vraždy. Na izraelské vojáky se za chování v Gaze slétají obvinění, kterým šla řada z nich naproti svou sdílností na sociálních sítích. Doženou je jejich činy na cestách mimo rodnou zemi?

Izraelský voják Mori Keisar vyrazil na dovolenou do Barcelony. Místo obdivování tamních památek nebo ochutnávání katalánských specialit se ale člen izraelské pěší brigády Givati dostal do potíží. 

Skončil v hledáčku nadace Hind Rajab Foundation. Ta aktivně vyhledává izraelské vojáky podezřelé z válečných zločinů, jichž se měli dopustit během izraelské invaze do Pásma Gazy. Jakmile vycestují mimo Izrael, nadace se obrací na úřady dané země a žádá je o vyšetřování a zatčení podezřelých vojáků.

To je i Keisarův případ. Nadace se domnívá, že izraelský seržant se společně se spolubojovníky v Gaze zapojil do „systematického porušování mezinárodního humanitárního práva“.

Hind Rajab Foundation patří mezi vůbec nejaktivnější organizace identifikující podezřelé izraelské vojáky. Nese jméno pětileté palestinské dívky, kterou společně s celou její rodinou zhruba před rokem podle dostupných důkazů zavraždila izraelská armáda.

Nadace se snaží na podobné válečné zločiny v Gaze upozornit a dostat zodpovědné izraelské vojáky před soud. Používá proti nim jejich vlastní sdílnost – sami vojáci totiž během svého nasazení zveřejňovali na sociální sítě fotografie a videa svých činů.

Sdílené důkazy

Aktivisté příspěvky na sítích analyzují a jsou schopni zjistit například přesnou polohu, kde byl materiál pořízen, nebo sestavit podrobnou mapu zaznamenaných událostí.

Když posléze vojáci vyrážejí za odpočinkem, ve sdílení pokračují. Na příspěvky z Gazy tak navazují příspěvky z thajských pláží nebo třeba výletu do některé z evropských metropolí, skrze které jsou na svých cestách dohledatelní.

V úvodu zmíněného Moriho Keisera nadace obvinila, že v období od ledna do března 2024 například použil granátomet proti škole OSN nebo se podílel na demolici dvou civilních domů ve městě Chán Júnis v jižní části Gazy.

Z podobných zločinů pak nadace podezírá dalšího izraelského vojáka Yuvala Vagdaniho, který vyrazil na dovolenou do Brazílie. Jeho případ zatím vyvolal nejvíce pozornosti. 

„Věděli jsme, že je v Brazílii od chvíle, kdy tam vstoupil,“ popsal pro Financial Times šéf nadace Dyab Abou Jahjah. Do tří dnů předložili k tamnímu soudu čtyřsetstránkový spis dokumentující Vagdaniho válečné zločiny.

Nadace upozornila například na videa a fotografie, na nichž se voják účastní ničení domů patřících palestinským civilistům. Brazilský soudce rozhodl, že je třeba záležitost prověřit a předal ji tamní federální policii.

Podobným obviněním čelilo už kolem třiceti izraelských vojáků.

Krátce po předložení spisu však izraelské ministerstvo zahraničí informovalo, že izraelské velvyslanectví v Brazílii pomohlo vojákovi opustit zemi.

„Ráno jsem se probudil, pustil si telefon a hned jsem viděl osm zmeškaných hovorů. Od ministerstva zahraničí, mých bratrů, konzulů. Věděl jsem, že se něco děje,“ citoval Vagdaniho slova deník Times of Israel. 

Voják se svěřil, že návštěva Brazílie pro něj měla být „cestou snů“ po dlouhé armádní službě. Muž, který přežil brutální teroristický útok Hamásu na hudebním festivalu Nova v Negevské poušti ze 7. října 2023, plánoval cestu do Latinské Ameriky čtyři roky. 

Podle informací stanice Channel 12 byl Vagdani s pomocí izraelského ministerstva zahraničí „propašován“ z Brazílie do Argentiny. Odtud odletěl do Miami a následně pak zpět do Izraele.

Jak doplňuje agentura EFE, podobným obviněním čelilo už kolem třiceti izraelských vojáků v různých zemích od Kypru přes Srí Lanku po Chile nebo Argentinu. 

Ani jeden z nich zatčen nebyl. Izraelská armáda a tamní ministerstvo zahraničí zároveň vytvořily zvláštní oddělení, které se případy svých vojáků v zahraničí zabývá.

Čtěte také: Hlavně obnovit konflikt. Jak příměří otřásá izraelskou vládou?

Hind Rajab Foundation vypracovala celý seznam vojáků, které podezírá ze spáchání válečných zločinů. „Necílíme na všechny izraelské vojáky, ale jen na ty, kteří jsou podezřelí z těchto zločinů,“ zdůrazňuje však Dyab Abou Jahjah. 

„Vedle rabování a ničení majetku, včetně demolice civilní infrastruktury nebo modliteben, jsou tu také případy zabíjení, únosů a mučení lidí, nebo dehonestující pózování se zajatci,“ nastínil další případy. 

Deník Jerusalem Post upozorňuje, že sám Dyab Abou Jahjah patří mezi stupence libanonského hnutí Hizballáh, které například USA nebo Evropská unie považují za teroristickou organizaci. Před několika lety pro deník The New York Times dokonce uvedl, že na začátku nultých let podstoupil výcvik Hizballáhu. 

Jahjah členství v organizaci popírá, ale vyjadřuje podporu jejímu vojenskému křídlu a nezastírá, že někteří z lídrů Hizballáhu jsou jeho „přátelé,“ popisuje deník Haaretz. 

Zkažený výlet

Izraelská vláda vedená Benjaminem Netanjahuem (na kterého vydal zatykač Mezinárodní trestní soud) vytrvale popírá, že by se její vojáci v Gaze dopouštěli válečných zločinů. Brazilské komplikace jednoho z vojáků ale v zemi rezonují.

„Skutečnost, že izraelský voják v záloze musel z Brazílie utéct uprostřed noci, aby se vyhnul zatčení za službu v Gaze, je obrovským selháním vlády,“ komentoval vývoj lídr opozice a bývalý premiér Jair Lapid. 

Vagdani po svém návratu z Brazílie zpět do své domoviny prohlásil, že se poučil ze svých chyb a už nebude videa z Gazy nikde sdílet.

Další vojáci pak před cestami do zahraničí promazávají posty, které předtím vložili na sociální sítě. Jiní se vyloženě bojí do ciziny vycestovat.

„Máme strach, že nás brazilské úřady zadrží kvůli žalobám, které podaly propalestinské organizace, a to nám zkazí celý výlet. Nedáme těmto nepřátelským organizacím munici v podobě fotek a videí,“ nechal se slyšet jeden nejmenovaný voják.

Kritika nejen ze západních zemí přitom dlouhodobě upozorňuje na laxnost IDF zabývat se zločiny svých vojáků v Gaze. List Haaretz loni v listopadu shrnul, že armáda od začátku války postavila před pouhých patnáct vojáků. Bezmála všechny případy se přitom týkaly krádeží.

Čtěte také: Ano, je to genocida

Odborník na mezinárodní právo David Benjamin soudí, že nejlepší obranou proti podobnému obviňování izraelských vojáků v zahraničí by byl razantnější postoj tamní armády. Podle něj by měla podobné případy vyšetřovat a následně dotyčné obvinit a soudit na domácí půdě. 

Izrael mezitím varoval své vojáky, aby na sociálních sítích raději nezveřejňovali žádné fotky ani videa z bojových akcí. 

„Ministerstvo zahraničí chce upozornit Izraelce ohledně postů týkajících se jejich vojenské služby a skutečnosti, že protiizraelští aktéři je mohou využít k tomu, aby odstartovali zbytečné soudní řízení proti nim,“ napsalo ministerstvo. 

Izrael mezitím uzavřel křehké příměří s Hamásem a obyvatelé Gazy se postupně vracejí do svých leckdy zničených domovů. Nachází nejen ruiny, ale také těla civilních obětí.

Podle všeobecně uznávaných údajů gazánského ministerstva zdravotnictví bylo zabito na 46 tisíc Palestinců.

Simone Radačičová

Více článků od autora