Názory

09. 04. 2025, 08:16

Prezident v Africe. Nezapomněl si na cestu zabalit lidská práva?

Filip Brychta

Český prezident Petr Pavel na státní návštěve v Mauritánii | Foto: Kancelář prezidenta republiky
Český prezident Petr Pavel na státní návštěve v Mauritánii | Foto: Kancelář prezidenta republiky

Český prezident Petr Pavel je na návštěvě Mauritánie a Ghany. Jedná se o jeho druhou cestu do Afriky a doprovází ho hlavně zbrojařské firmy. Spolu s nimi přiváží evropskou podporu migrační politice, která se snaží zastavit běžence za každou cenu.

Český prezident Petr Pavel je po roce opět v Africe. Loni si ve Rwandě potřásl rukou s autokratem Paulem Kagamem, tentokrát je v Mauritánii a Ghaně. V obou zemích se jedná o velkou státní návštěvu.

Mauritánii navštívil Pavel jako první česká či československá hlava státu vůbec a v Ghaně je český prezident po šedesáti letech. Setkává se tam s vůdci obou zemí, přičemž ho doprovází podnikatelská delegace.

Delegace složená zejména ze zbrojařů. Zástupci kterých firem s Pavlem cestují?

  • AERO Vodochody AEROSPACE
  • Česká zbrojovka
  • ESSA. Ltd.
  • Excalibur Army
  • Excalibur International
  • L I N E T
  • OMNIPOL
  • SEDA Africa Group
  • Sellier & Bellot
  • TRL Space Systems

Vzájemný obchod s Mauritánií, která má téměř patnáctkrát nižší hrubý domácí produkt na hlavu než Česko, loni dosáhl pouhých 46 milionů korun. Návštěva chce objem změnit, což díky nízké laťce nebude těžké. Důležitost cesty ale leží jinde.

„Musíme posilovat vztahy s partnery po celém světě a Afrika v tom není výjimkou,“ uvedl Pavel na jejím začátku. České firmy podle něj mohou přispět k „posílení bezpečnosti regionu – a tím i té naší“.

A v tom má Pavel rozhodně pravdu. Zatímco to mnozí mohou klasicky trapně označit za prezidentovo „safari“, je návštěva zemí poblíž regionu sahelu pro evropskou bezpečnost nanejvýš důležitá.

Sahel se stal nejenom líhní světového terorismu, ale také tikající bombou uprchlické krize. Vše umocňuje poslední vývoj v regionu, kdy proběhlé státní převraty a noví vůdci zpřetrhali vztahy s Evropou – zejména Mali, Niger a Burkina Faso. Nastavení partnerství s Evropskou unií ale přehodnocuje také Senegal.

Pro státy v tomto regionu, tedy většinou bývalé francouzské kolonie, je podle mnoha odborníků a odbornic z dotyčných zemí, kterých jsem se ptal, rozhodně příjemnější jednat s Čechem než s Francouzem.

Je příjemnější být nezávislými novináři a novinářkami. Voxpot si svou nezávislost drží díky finanční podpoře členstva našeho klubu. Děkujeme za podporu!

Podle strategických dokumentů týkajících se Afriky si je Praha této výhody vědoma. Připomíná ji proto každý politik, který na kontinent jede. Navazování vztahů často vysvětlují potřebou kontrovat Rusku a Číně, čímž podtrhují narativ „nové rvačky o Afriku“. To však afričtí představitelé už tak dobře nenesou.

Pavel prozatím mluví o partnerství a vzájemné potřebě jeden druhého. Pro české publikum těžko prodejné tvrzení, avšak směrem k africkým státům lepší rétorika. Důležitost Mauritánie pro Evropu dokládá, že šlo o první destinaci nového eurokomisaře pro mezinárodní partnerství Jozefa Síkely.

Ten v Mali podepsal dohodu o podpoře sto milionů eur z celkového balíčku 210 milionů. Peníze mají jít na boj s nelegální migrací, Česko na stabilizaci migrační situace v Mauritánii, která je pro africké běžence směřující do Evropy tranzitní zemí, přispělo milionem eur.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) je v Mauritánii kolem 280 tisíc běženců. Ze země míří na španělské Kanárské ostrovy, kam jich minulý rok z pobřeží západní Afriky dorazilo skoro 47 tisíc.

V rámci spolupráce na migrační politice země zintenzivnila zatýkání a deportace. Kampaň na vyhoštění nelegálních přistěhovalců právě probíhá. Podle humanitárních organizací je však velmi brutální.

Před nelidskými podmínkami již dlouho varuje organizace SOS Esclaves a zprávy o porušování lidských práv a xenofobních kampaních podal také senegalský poslanec Guy Marius Sagna. Mauritánská asociace pro lidská práva pak z odpovědnosti obviňuje také Evropany.

Petr Pavel proto v Mauritánii neposkytuje záštitu pouze českým firmám, ale evropské politice jako takové. Pro ni i pro Česko je země v migrační krizi důležitým partnerem – ale ne důvodem přestat hledět na lidská práva.

Témata: Petr Pavel, Afrika, Česko, Politika