Tradiční mezináboženská bohoslužba následující po inauguraci amerického prezidenta tentokrát přitáhla větší pozornost než obvykle. Kázání episkopální biskupky vyvolalo mezi republikány bouři hněvu. Odvážila se totiž vyzvat k milosrdenství.
Nad pultíkem na kazatelně obložené bílými a červenými květinami se sklání drobná šedovlasá žena. Na sobě má obřadní šat, taktéž bíločervený, jen přes ramena černou štólu s pečetí Washingtonské episkopální diecéze.
Biskupka Mariann Edgar Budde se v závěru svého kázání obrací přímo k Donaldu Trumpovi, který sedí v první řadě spolu se svojí ženou Melanií, viceprezidentem J. D. Vancem a jeho ženou Ushou. Jen několik hodin předtím byl Trump znovu inaugurován do funkce prezidenta Spojených států.
Kazatelčin hlas v jemné ozvěně rezonuje mezi neogotickými stěnami Washingtonské národní katedrály. Je laskavý, ale pevný.
„Ve jménu našeho Boha vás prosím, abyste se smiloval nad lidmi v naší zemi, kteří se nyní bojí,“ říká s očima upřenýma na prezidenta.
„V demokratických, republikánských i nezávislých rodinách jsou homosexuální a transgender děti. A některé z nich se bojí o svůj život,“ pokračuje.
Právě na LGBT+ osoby Trump nejen útočil v kampani, ale také na ně mířil jeden z prvních dekretů, které ve funkci podepsal. Podle něj mají Spojené státy uznávat existenci pouze dvou „nezměnitelných“ pohlaví a současně mimo jiné zakazuje využívání federálních fondů k „propagaci genderové ideologie“.
Čtěte také: Trump podepsal smršť dekretů. V čem hned otáčí kormidlem?
Druhou skupinou, proti které mířily první Trumpovy kroky v úřadu, jsou imigranti a jejich potomci. I k milosrdenství vůči nim proto biskupka Budde prezidenta vyzvala.
Bůh nás učí, že máme být milostiví k cizincům, neboť jsme všichni kdysi byli v této zemi cizinci.
„Lidé, kteří sbírají naši úrodu, uklízejí naše kancelářské budovy, pracují na drůbežích farmách a v masných závodech, umývají po nás nádobí v restauracích a dělají noční směny v nemocnicích – možná nejsou občany nebo nemají řádné doklady, ale naprostá většina přistěhovalců nejsou zločinci,“ konstatovala.
„Platí daně a jsou dobrými sousedy. Jsou věrnými členy našich kostelů, mešit, synagog, gurudvár a chrámů,“ připomenula nejen Trumpovi.
„Prosím vás, pane prezidente, abyste měl smilování s těmi v našich komunitách, jejichž děti se bojí, že jejich rodiče budou odvedeni, a abyste pomáhal těm, kdo utíkají před válkou a pronásledováním v jejich zemích, aby zde našli soucit a přivítání. Náš Bůh nás učí, že máme být milostiví k cizincům, neboť jsme všichni kdysi byli v této zemi cizinci,“ uzavřela svoje kázání.
„Chrlila nenávist“
Na tvářích Donalda Trumpa i jeho viceprezidenta J. D. Vance vyvolala kazatelčina slova úšklebky. Ihned po bohoslužbě Trump reagoval relativně mírně.
„Nemyslím si, že to byla dobrá bohoslužba, ne,“ odpověděl na dotaz novinářky při odchodu z katedrály, jejíž zdi – dnes trochu příznačně – zdobí mimo jiné chrlič s podobou Darth Vadera. Později však přitvrdil.
„Takzvaná biskupka, která v úterý ráno mluvila na Národní bohoslužbě, byla radikálně levicová nenávistnice Trumpa,“ rozohnil se prezident na své sociální síti Truth Social. „Vnesla svou církev do světa politiky velmi nevlídným způsobem. Její tón byl protivný a nebyla přesvědčivá ani chytrá,“ pokračoval.
Kritika se na hlavu biskupky začala sypat i od dalších konzervativců. Alabamský republikánský senátor Tommy Tuberville například trvá na tom, že nenávist „chrlí“ právě reverendka Budde. Republikánský kongresman Mike Collins pak dokonce rovnou vyzval, aby byla biskupka „přidána na deportační seznam“.
Sama Budde svůj proslov komentovala pro stanici CNN. „Lidé, kteří jsou dnes v naší zemi vystrašení, ty dvě skupiny, které jsem zmínila, jsou lidské bytosti jako my,“ zdůraznila.
„Po celou kampaň byli vykreslováni v tom nejtvrdším světle. Chtěla jsem proti tomu co nejjemněji připomenout jejich lidskost a jejich místo v našem širším společenství. Chtěla jsem říct, že je tu prostor pro milosrdenství,“ shrnula biskupka.
Reakce Donalda Trumpa i dalších republikánů však ukazují, že v jejich údajně křesťanských srdcích není pro soucit a milosrdenství místo.
Ještě štěstí, že Ježíš nekáže své radikálně levicové a woke názory v dnešní Americe. Nejspíš by ho také chtěli deportovat.