Afrika

31. 08. 2023, 10:27

Prezidentem Zimbabwe bude opět Krokodýl. Volby doprovázelo falšování, ale také smažené kuře

Filip Brychta

Post prezidenta Zimbabwe obhájil Emmerson Mnangagwa spolu se stranou, která zemi vládne již 43 let. Volby probíhaly v atmosféře strachu a opozice výsledek neuznala. K vidění byly snad všechny možnosti podvodů. Jihoafrická země se tak demokracii nepřiblížila.

Na volebních mítincích v Zimbabwe si mnoho lidí olizovalo prsty nebo stálo ve frontě na přídavek. Vládnoucí strana Zimbabwské africké národní unie – Vlastenecké fronty (ZANU-PF) totiž k přesvědčení voličů rozdávala smažené kuře s hranolky. K získání hlasů ale nasadila i světového šampióna.

Soukromým letadlem před volbami přiletěl do země, kterou sužuje ekonomická krize a až polovina obyvatel žije v extrémní chudobě, neporažený boxer Floyd Mayweather Jr. Předvedl trénink a údery do boxovacího pytle. Na sobě měl šálu v barvách ZANU-PF a podpořil obhajujícího prezidenta Emmersona Mnangagwu.

Cena za vystoupení boxera se pohybuje mezi 500 000 až 750 000 americkými dolary a podle mluvčího vládnoucí strany jeho návštěva „promítla Zimbabwe napříč kontinenty“. Podívat se na něj přišli lidé z Mabvuku, jednoho z nejchudších předměstí hlavního města Harare. Někteří z nich již více než deset let žijí bez přístupu k pitné vodě.

Čtěte také: Krvavé šarvátky, před kterými svět zavírá oči. Kongo a Rwanda na pokraji nové války

A Mayweather si může říct, že jeho namlácení pytli mělo úspěch. Ve volbách, které se uskutečnily 23. a 24. srpna, vyhrála strana ZANU-PF a post prezidenta znovu získal její šéf Mnangagwa. Skutečností ale je, že prezident a vládnoucí strana se nespoléhali pouze na box a smažené kuře.

Krokodýl prezidentem

Přesné datum narození prezidenta Zimbabwe vlastně nikdo nezná. Pravděpodobně je mu 80 let. I to je důvod, proč ho s poukazem na jeho věk paroduje mnoho youtuberů. V hrané debatě na kanále Magamba TV tak například celou dobu spí a jen několikrát vykřikne svůj volební slogan.

Reálný Mnangagwa ale proslul již v mládí, kdy se snažil osvobodit svou zemi od koloniálního utlačovatele Británie. Po vojenském výcviku v Číně vyhodil v roce 1964 do povětří rhodéskou lokomotivu. Vedl tehdy takzvaný „krokodýlí gang,“ který své jméno odvodil od povahy tohoto zvířete – tedy že když chytí svou kořist, nikdy ji nepustí. Mnangagwa proto dostal přezdívku Krokodýl. Po útoku na vlak byl zatčen, odsouzen a ve vězení brutálně mučen.

Po propuštění se stal poradcem Mugabeho. Opravdová sláva ale přišla až s nezávislostí na Spojeném království, a to i díky jeho účasti na tehdejších etnických čistkách. Tuto historii se v Zimbabwe snaží mnozí přepsat, ale prezidentovo renomé to stále pronásleduje.

Schopnost jít přes mrtvoly dokazoval Krokodýl celou svou kariéru. Ve volbách v roce 2008 zosnoval zabití stovek příznivců opoziční strany a další donutil hlasovat pro Mugabeho. Neštítil se používat mučení nebo za trest sekat ruce.

Prezident Zimbabwe Emmerson Mnangagwa při projevu po převratu v roce 2017 / Zdroj: Shutterstock

Jeho příznivcům uvnitř vládnoucí strany se začalo říkat frakce Lacoste a s tím, jak Mugabe stárnul, ambice Krokodýla rostly. Nakonec byl nucen zemi opustit, ale po dobře naplánovaném puči se vrátil.

Začal se dvořit mezinárodnímu společenství, zejména Velké Británii. Snažil se je oslnit slogany jako: „Zimbabwe je otevřeno podnikání“. Jenže Západu se nelíbily jeho autoritářské praktiky. V srpnu 2018 lidé protestovali proti zpoždění výsledků voleb a prezidentská stráž jich šest zastřelila. V lednu 2019 pak například státní agenti zabili nejméně 17 lidí, protože demonstrovali proti zvýšení cen pohonných hmot.

Podle zpráv organizací občanské společnosti bylo za Krokodýlovy vlády bezpečnostními složkami znásilněno několik žen, mnoho lidí bylo zatčeno a stovky si odnesly vážná zranění poté, co byly uneseny a mučeny policisty.

Do dnešního dne nebyl za tato zvěrstva nikdo hnán k odpovědnosti.

Atmosféra strachu

Hlasování v šestnáctimilionové zemi bylo chaotické a plné represí. Původně měly volby probíhat pouze ve středu od sedmi ráno do sedmi večer, ale mnoho volebních místností muselo zůstat otevřených až do čtvrtka. Hlasovací lístky jim byly totiž doručeny pozdě. Jednalo se přitom hlavně o místnosti v oblastech, kde vítězí spíše opoziční strany.

Opozice tvrdí, že čínské společnosti jizví životní prostředí. To vláda odmítá s tím, že kritici jsou pouhými reproduktory Západu.

Dlouhé čekání ale neodradilo každého. „Čekal jsem hodiny, protože jsem věděl, že je to důležité,“ řekl deníku The New York Times tovární dělník Gabu Nhete, který nakonec odvolil až ve čtvrtek v šest ráno. Takových lidí byly tisíce a mnoho z nich před urnami i přespalo.

To ale nebyla jediná strategie vlády, jak zůstat ve vedení země. Dokonce i Jihoafrické rozvojové společenství (JRS), které normálně uznává kontroverzní výsledky voleb, ty zimbabwské odsoudilo. Stejně jako další pozorovatelské mise. EU, Commonwealth, Carterovo centrum i Africká unie upozornily na nedostatky volebního procesu.

Místní pozorovatelé byly zatýkání a zastrašováni. Za mřížemi jich skončilo více než 40. Mediální pokrytí bylo cenzurované a vyznívalo značně ve prospěch ZANU-PF. V Zimbabwe navíc existuje zákon, který povoluje trest smrti pro každého, kdo bude shledán vinným z „úmyslného poškození suverenity a národních zájmů“. Jeho vágní formulace pak dává úřadům široký prostor pro interpretaci.

Předchozí volby se konaly v roce 2018, necelý rok po vojenském převratu, při kterém byla odstraněna tehdejší hlava státu Robert Mugabe. Puč zorganizovali jeho bývalí kolegové ze ZANU-PF. Nynější viceprezident Constantino Chiwenga při něm vedl útok proti Mugabeho loajalistům, zatímco Mnangagwa uprchl do Jihoafrické republiky. Tam počkal na uklidnění situace a po návratu si přesně podle plánu nárokoval prezidentský úřad, který také získal.

Na summitu Rusko-Afrika, který se konal toto léto v Petrohradě, mu Putin dal vrtulník a slíbil dodávat obilí zdarma.

Volby z roku 2018 v lecčems připomínají ty letošní. Před pěti lety byla na venkov vyslána armáda, aby lidem připomněla, že extrémní násilí páchané na příznivcích opozice v roce 2008 se může opakovat. Tentokrát tuto roli splnila policie, která se uchýlila k raziím, zatýkání a zvýšené přítomnosti v ulicích.

Za vlády Mnangagwy pak došlo k používání soudnictví proti opozičním politikům a dalším kritikům vlády. Obvinění byla často vykonstruovaná nebo zcela směšná. Uznávaný spisovatel Tsitsi Dangarembga byl zatčen za to, že nesl transparent. Oficiálně ale prý podněcoval k násilí. Mluvčí opozice Fadzai Mahere šla do vězení za tweetování, a to na základě zákona, který byl dávno předtím prohlášen Ústavním soudem za neplatný.

Smyslem těchto a mnoha dalších obvinění je nejen potrestat jednotlivce, ale zejména vyslat drsný vzkaz, že kritika a zpochybňování režimu se nevyplácí. A o ty, kteří by přece jenom přišli volit opozici, se letos postarala bezpečnostní organizace napojená na Ústřední zpravodajskou službu. Zabraňovali totiž voličům v registraci.

V takovém prostředí nakonec Emmerson Mnangagwa porazil svého největšího rivala právníka Nelsona Chamisu. Úřadující prezident získal 52,6 % hlasů, čímž překročil stanovený limit nutný pro přímé zvolení z prvního kola. Jeho strana ZANU-PF si pak zajistila 136 z 210 křesel v parlamentu, a tudíž také zvítězila. Jejich politika tak bude pokračovat.

Politický pohled k východu

Kritika voleb ze strany JRS a okolních států ukazuje, že se Zimbabwe ztrácejí trpělivost. Po roce 2000 byl Mugabe stále ještě oslavován jako ikona boje proti kolonialismu, což posílilo i jeho rozhodnutí o vyhnání bílých farmářů, ale to dnes již k odvracení pozornosti od ekonomického úpadku nestačí.

Průběh letošních voleb pak rozhodně nepřesvědčí západní partnery ke snaze mírnit zimbabwskou krizi. Od roku 2002 totiž na Zimbabwe USA a EU uvalily sankce za ignorování lidských práv a porušování demokracie. Tím však mimoděk poskytly režimu výmluvu a vláda začala problémy svalovat právě na Západ.

Čtěte také: Summit Rusko-Afrika: Obilné eso v Putinově rukávu, sliby chyby i správná verze příběhu

Kvůli porušování lidských práv Zimbabwe také odešla z Commonwealthu. Vyloučena přitom nebyla jen proto, že Mugabe z tohoto shromáždění národů stihl odejít dříve, než se vyřazení jeho země potvrdilo. Mnangagwa sice zprvu vyjadřoval touhu stát se znovu jeho součástí, ale násilné potlačování kritiků jeho režimu takové snažení zmařilo.

Pod těmito sankcemi se Krokodýl obrátil na Čínu, Rusko a Írán. V červenci 2023 se íránský prezident Ebráhím Raísí zastavil v zimbabwském hlavním městě Harare a Mnangagwa jej popsal jako svého bratra. „Když ho vidíte, je to jako byste hleděli na mě,“ řekl.

Na summitu Rusko-Afrika, který se konal toto léto v Petrohradě, mu údajně ruský prezident Vladimir Putin dal vrtulník a zahrnul Zimbabwe mezi země, kterým Moskva slíbila dodávat obilí zdarma. „Oběti amerických sankcí musí spolupracovat,“ komentoval to zimbabwský vůdce.

[infobox id="2"]

Co se Číny týče, její přítomnost je patrná po celém Zimbabwe. V loňském roce například Mnangagwa mluvil o stavu národa z nové parlamentní budovy v hodnotě 200 milionů dolarů, kterou celou financovala a postavila Čína. Podle vlády jsou to právě čínské společnosti, které nabízejí nejlepší nabídky za možnost těžit nerostné bohatství v zemi.

Opozice naopak tvrdí, že společnosti z Číny dostávají volnou ruku, jejich těžba se nijak neomezuje a jizví tím životní prostředí. To vláda odmítá s tím, že kritici jsou pouhými reproduktory Západu.

Jede se dál

Takovou zemi po vyhlášení výsledku voleb nazval znovuzvolený Mnangagwa „zralou demokracií“. „Jsme hrdí na to, že jsme nezávislý a suverénní národ,“ prohlásil také. Naproti tomu jeho hlavní rivalové z Občanské koalice pro změnu označili výsledek za „zfalšovaný“ a řekli, že finální součet hlasů neuznávají.

V úterý 29. srpna následně vyzvali k opakování voleb a vybídli ostatní africké země, aby tomu napomohly. Zástupci strany nicméně neuvedli, jak se nových voleb pokusí dosáhnout. Pokud by zvažovali napadení voleb u soudu, asi by v zemi, kde soudy zobou z ruky vládě, mnoho šancí neměli. Další možností je žádat o podporu u JRS, ale tam není jasné, o jaké právní nástroje by se tato organizace opírala.

V Zimbabwe tak u moci zůstává gang Lacoste s Krokodýlem v čele. V místním jazyce šona Mnangagwaova přezdívka zní Ngwena a znamená „ranní déšť, který spláchne plevy před obdobím jarních dešťů“. To bylo příznačné, když nahradil v čele země Mugabeho a existovala naděje na demokratičtější Zimbabwe, avšak po těchto volbách zůstává tamní parlament zaplevelen.

Témata: Afrika, Politika, Volby, Zimbabwe