Konflikty

13. 02. 2025, 00:06

Příměří bez míru. Jakou budoucnost vyhlížejí Libanonci?

Terezie Poněšická

Protesty v jižním Libanonu | Foto: Hussein Kassir / Shutterstock
Protesty v jižním Libanonu | Foto: Hussein Kassir / Shutterstock

Příměří s Izraelem má v Libanonu různé podoby. Zatímco Bejrút opatrně slaví, jih zažívá pokračující boje. Jak vypadá situace v zemi i její další vyhlídky?

Je konec ledna, devět hodin ráno, a já se vracím z Prahy zpět do Bejrútu. Letiště Rafíka Harírího je rušné a plné lidí. Let nebyl poloprázdný, jako tomu bývalo v posledním roce – na palubě nezbylo jediné volné místo a letadlo bylo plné radostných tváří vracejících se domů. 

Taxikář, který mě vyzvedává, si také neodpustí komentář: „Je tu dnes ale lidí, úplné zácpy. Alhamdulillah a salémi, vítej zpět.“

S radostí pak dodává, že „Libanon to potřebuje.“ Jen souhlasně přikyvuji.

Opouštíme letiště a vyrážíme po cestě, která ještě před pár měsíci patřila k nejnebezpečnějším trasám v Bejrútu. Nachází se v oblasti kontrolované Hizballáhem a plakáty lemující silnici nám připomínají jeho přítomnost.

„Čas porážek je u konce, přišlo vítězství Nasralláha,“ hlásají obrovské billboardy s podobiznou bývalého lídra Hizballáhu. Žlutozelené pozadí, na kterém je Hassan Nasralláh vyobrazen, odkazuje k vlajce celého hnutí. 

Když se blížíme k centru Bejrútu, podobizny „božského lídra“ mizí a nahrazují je plakáty nově zvoleného prezidenta Josepha Aúna. Na nich se skví velký nápis: „Make Lebanon great again!“

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Terezie Poněšická

Terezie Poněšická

Více článků od autora