Katarská jednání přinášejí průlom v brutální válce. Na čem se Izrael dohodl s Hamásem a vydrží příměří přes svou zaváděcí lhůtu?
Patnáct měsíců po zahájení války mezi Izraelem a Hamásem přichází chvíle vytoužená Palestinci i rodinami unesených Izraelců.
Jednání v Dauhá, kterých se kromě znesvářených stran a Katarců účastnili zástupci Spojených států a Egypta, vyústila v dohodu o propuštění zbývajících rukojmí Hamásu i stažení izraelské armády z Pásma. Dohodu musí schválit izraelský parlament, v platnost by měla vstoupit od neděle 19. ledna.
Světoví politici a političky výsledky jednání vítají – izraelský premiér Benjamin Netanjahu i navzdory svému dlouhodobě odmítavému postoji k podmínkám dohody. Izraelský prezident Jicchak Herzog už se v Jeruzalémě sešel se zástupci Červeného kříže, aby prodiskutovali konkrétní kroky, jak budou rukojmí propuštěni a předáni do Izraele.
V samotné Gaze, kde bylo během války 46 tisíc Palestinců zabito a ke dvěma milionům vysídleno, probíhají podle agenturních zpráv „opatrné oslavy“ a čeká se, zda příměří skutečně vydrží. Dohoda mluví o šestitýdenním klidu zbraní i umožnění vstupu humanitární pomoci do Pásma.
Jak ale bude příměří vypadat a co o něm zatím víme?
Podmínky dohody
Celé znění dohody ještě nebylo zveřejněno a přesné detaily proto nejsou známy. Dosluhující americký prezident Joe Biden, ale představil tři fáze příměří.
První fáze má trvat šest týdnů. „Řada rukojmích“ držených Hamásem, bude podle Bidena propuštěna výměnou za stovky palestinských vězňů.
Podle katarského premiéra Muhammada bin Abdara Rahmán Sáního se do Izraele vrátí 33 rukojmích. Tři budou podle informací BBC propuštěni okamžitě v neděli 19. ledna.
V počáteční fázi se také stáhnou izraelské jednotky ze „všech“ obydlených oblastí Gazy, zatímco Palestinci se podle Bidena „budou moci vrátit do svých čtvrtí“. IDF se bude zdržovat u koridoru Philadelphia na hranici Gazy s Egyptem a v nárazníkovém pásmu okolo hranic s Izraelem.
Navýší se také dodávky humanitární pomoci. Přesná čísla a povaha pomoci nejsou objasněny.
Jednání o druhé fázi mají začít šestnáctý den příměří a důležité je, že podle amerického prezidenta „příměří potrvá, dokud potrvají jednání.“
Druhá fáze by měla být „trvalým ukončením války“. Propuštěni by měli být všichni zbývající rukojmí výměnou za další palestinské vězně.
Z tisíce palestinských vězňů, o kterých se podle stanice BBC předpokládá, že Izrael souhlasil s jejich propuštěním, si asi 190 odpykává tresty na patnáct a více let. Stovky až tisíce Palestinců jsou zároveň vězněny bez jakýchkoli obvinění.
Dojít by také mělo k úplnému stažení izraelských jednotek z celého území Gazy.
Třetí fáze by následně mohla trvat roky, protože zahrnuje o obnovu zničeného Pásma.
Jedinou závaznou částí je ale fáze první.
Je to konec války?
Z dosud známých detailů dohody se podle řady analýz jedná spíše o pozastavení bojů než o jejich trvalé ukončení. O druhé fázi – trvalém příměří – se bude dále vyjednávat.
Pokud se během šestitýdenního příměří nepodaří shodnout na ukončení války, boje propuknou téměř jistě znovu.
Jednání mohou zkolabovat na několika faktorech. Izraelská vláda premiéra Netanjahua je především závislá na pokračující podpoře krajní pravice, která se silně staví proti jakémukoliv trvalému ukončení války.
Hamás naverboval téměř stejně lidí, jako jich Izrael zabil.
Ministři Becal’el Smotrič a Itamar Ben-Gvir sice navzdory svým prohlášením nezastavili první fázi příměří, ale druhá fáze by pro ně nemusela být prostupná. V izraelském deníku Maco se dokonce objevila zpráva, že Netanjahu slíbil Smotričovi nepostoupení k trvalému příměří.
Akceschopní zůstávají také bojovníci Hamásu. Americké odhady dokonce naznačují, že skupina dokázala naverbovat téměř stejně lidí jako jich ztratila. Zabiti jsou ale téměř všichni vyšší důstojníci a není zcela jasné, jak přemýšlí nové vedení.
Další nevyzpytatelný faktor příměří je Donald Trump. Zprávy ukazují, že ve vyjednávání sehrál jeho blížící se nástup pozitivní roli, ale nevíme, zda chce válku ukončit natrvalo – může se příměřím pouze chlubit v rámci nástupu do úřadu.
Do nedělního zahájení příměří budou bomby na Gazu padat i nadále. Izrael několik hodin po oznámení dohody zintenzivnil letecké údery, které během čtvrtka přinesly dalších 71 mrtvých.
Podle agentury Reuters byly ničeny domy ve všech oblastech Pásma.
Zprávu aktualizujeme.