Názory

21. 11. 2024, 08:03

Pro tátu pušku, mámu podvést. Tradiční hodnoty brání smilníci i násilníci

Jolana Humpálová

Donald Trump v kšiltovce MAGA | Foto: Christian David Cooksey/Shutterstock
Donald Trump v kšiltovce MAGA | Foto: Christian David Cooksey/Shutterstock

Konec zvrácenostem, je čas otočit zpět k tradicím. Donald Trump slibuje se svým návratem do Bílého domu konec „wokeness“ a „levicové indoktrinace“ na školách. Jeho voličstvo se těší na comeback tradičních hodnot, nedává ale pozor, kdo je předkládá.

Žena je žena, muž je muž. Rodí se tak, jiná možnost není. Rodina je máma, táta, dvě děti. Svoboda je držet zbraň, ne rozhodovat o svém těle. 

Takhle, alespoň podle průzkumů, nahlíží většina voličů a voliček Donalda Trumpa na fungování ve společnosti. Chtějí Ameriku velkou, skvělou – a jejich kandidát, znovuzvolený republikán mířící do Bílého domu, jim ji chce dopřát. 

Od chvíle, kdy Trump zvítězil v prezidentských volbách, usilovně pracuje na budování základů pro své druhé volební období. Zvolený prezident oznamuje jména do své administrativy a načrtává lehkým perem vizi, kterou s lednovou inaugurací tučnými tahy zvýrazní.

Čtěte také: Jestřábí slet. Kam pod Trumpem zamíří americká bezpečnostní politika?

Plánů má republikán spoustu – Ameriku chce transformovat z různých úhlů. Mezi jeho cíle paří i skoncovat s „levicovou indoktrinací“, která se podle něj rozmohla na amerických školách. 

Zákaz postihne hodiny věnované genderové identitě nebo strukturálnímu rasismu. Zavřeny budou kanceláře pro diverzitu a inkluzi. Trans ženy se už nebudou moci účastnit „dívčích“ sportů.

Docílit proměny amerických škol k obrazu republikánskému může Trump vcelku snadno: prostě školám přestane posílat federální finance.

Hned první den ve funkci hodlá zvolený prezident utáhnout finanční kohoutky školám, které „našim dětem nutí kritickou rasovou teorii, transgender šílenství nebo jiný nevhodný rasový, sexuální nebo politický obsah“. Stopka se týká mimochodem i škol požadujících nošení roušek nebo prodělání vakcín.

Už žádné zkumavky

Nelze přitom říct, že by se Donald Trump 2.0 výrazně lišil od politika, který vedl Spojené státy v letech 2016 až 2020.

Ostatně už v roce 2017 prezident uvedl, že americká armáda nebude přijímat trans osoby do služby kvůli smyšleným „obrovským zdravotním výdajům i narušení“, které by jejich přítomnost v obranných silách způsobila. 

Tleskaly mu tehdy i nejrůznější anti-LGBTQ+ skupiny. Jejich reakce překypovaly nenávistí, kterou netřeba dál šířit – armáda podle nich nicméně není „zkumavkou pro liberální sociální experimenty“. 

Řada těchto organizací má kořeny v konzervativních křesťanských kruzích a z Trumpova návratu se raduje. A spousta z nich nese ve svém názvu slovo „rodina“.

Ne náhodou. Znovuzvolení Donalda Trumpa přece implikuje návrat tradiční rodiny a hodnot. 

Zvolený prezident se možná tolik nezměnil, ale proměnili se lidé okolo něj: od voleb 5. listopadu se média hemží fotkami s jeho novými kumpány, zejména Elonem Muskem nominovaným na post šéfa nevládního úřadu pro efektivitu vlády.

Čtěte také: Léčba Muskem. Co obnáší úřad, kam si ho vybral Trump?

Spojené státy tak čeká otočka ke zmíněným tradičním hodnotám. Jejich vlajkonoši budou paradoxně muži, kteří mají k počestnému rodinnému životu daleko.

Stačí se zaměřit na prominentní tváře nové administrativy. Trump momentálně žije ve třetím manželství, podvádět měl všechny tři manželky. Zároveň proti němu v průběhu let vystoupily desítky žen s obviněním, že se vůči nim dopustil různých forem sexuálního obtěžování či násilí. 

V roce 2022 ho navíc newyorský soud shledal zodpovědným za sexuální zneužití novinářky E. Jean Carroll. Existuje také spojení mezi Trumpem a finančníkem a sexuálním predátorem Jeffreym Epsteinem, který zemřel za mřížemi. Dostal se za ně kvůli organizování sítě zneužívání žen, často nezletilých.

S Epsteinem je spojovaný i Robert F. Kennedy nominovaný na šéfa ministerstva zdravotnictví. Podle seznamu z roku 2021 byl jedním z pasažérů Epsteinova neslavně známého letounu přezdívaného „Lolita Express“. Svou manželku měl Kennedy podvést se skoro čtyřiceti ženami, bývalá chůva jej navíc obvinila ze sexuálního napadení.

Tento článek čtete díky členstvu našeho Voxpot Klubu. Pokud se chcete podílet na udržení nezávislé novinařiny, budeme rádi i za vaši podporu.

Dalším adeptem je právě Musk – taktéž s konexí na Epsteinovy kruhy, taktéž obviněný ze sexuálního obtěžování.

Potenciální ministr spravedlnosti Matt Gaetz čelí obviněním ze sexuálního zneužití nezletilé osoby i jiných deliktů včetně užívání nelegálních drog a dalších etických přestupků. Kvůli nim byl ostatně středem vyšetřování mezistranického etického výboru v Kongresu. 

I možný šéf americké obrany Pete Hegseth, bývalý moderátor televizní stanice Fox News, si může odškrtnout evidentně povinnou kolonku „sexuálního napadení“. Podle zjištění amerických médií měl dokonce ženě, která jej obvinila, v roce 2017 zaplatit kvůli ochraně své kariéry takzvané držhubné.

Zbraň do každé rodiny

Jaká prvenství s sebou Trumpova administrativa přinese, je zatím stále otevřené. Celkem s jistotou se ale dá předpokládat, že to bude první vláda s takovým počtem potomků, manželek i obvinění ze sexuálního násilí. 

Voličstvu je ale tohle všechno nejspíš jedno. Průzkumy ukazují, že důležité je obehnat USA zdí, za kterou se nedostane už ani jediný „nelegální migrant“. Že ženy a muži zůstanou ženami a muži.

A hlavně: že se budou moct Američané sami – nekontrolovaně – ochraňovat vlastními zbraněmi, rekordnímu počtu masových střeleb navzdory. 

V tom je Donald Trump skutečně „jejich“. Ne nadarmo je Trump oblíbencem Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Ta v květnu podpořila i jeho kandidaturu a před osmi lety dokonce poskytla více než 30 milionů dolarů na jeho první prezidentskou kampaň.

Nejen na Trumpův účet ale přistávají peníze NRA. Třeba ve volbách v roce 2020 utratila asociace přes 12 milionů dolarů – podpořila jimi buď „své“ kandidáty do Senátu i Sněmovny reprezentantů, nebo naopak lobbovala proti těm, co se jí nehodili.

Začátkem roku, chvíli po střelbě na škole v Perry v Iowě, se nechal republikán slyšet, že „je hrozné a překvapivé vidět tady něco takového“. Překvapení z dalšího takového útoku by se dalo rozporovat. Jen v roce 2023 zaznamenali v USA přes 650 masových střeleb. 

„Musíme se přes to ale přenést a jít dál,“ prohlásil tehdy. Že jsou i jiné cesty, třeba ve zbytku civilizovaného světa fungující zpřísnění držení zbraní? O tom pomlčel. 

S rodinnými hodnotami to tedy může být jakkoliv. Důležité ale je, že děti budou ochráněny od nebezpečné wokeness. Co na tom, že od střeleb na školní půdě ne. 

Přeneste se přes to, takhle přece chutná svoboda.

Jolana Humpálová

Více článků od autora