V Praze proběhla konference o česko-izraelské spolupráci, kterou zaplatil izraelský zbrojní gigant Elbit. O zakázky na zbraně přišel prosit i exministr Karel Havlíček z ANO, poradce vlády Tomáš Pojar zase vtipkoval o válce s Íránem. Na zabité Palestince v Gaze řeč nepřišla.
„Mezi čtyřma očima to můžeme našim izraelským přátelům připomenout: Proč dáváte zakázky těm, kteří s vámi nespolupracují? Proč dáváte zakázky zemím, kde byla úroveň antisemitismu vždycky mnohem vyšší?“ navrhuje Tomáš Pojar, národně-bezpečnostní poradce české vlády.
S tímto podnětem přišel během Česko-izraelského fóra, které v pondělí v Praze uspořádal Institut pro politiku a společnost.
Debatující zrovna řešili, jak přesvědčit Izrael, aby víc importoval z Česka. Byť to nepadlo přímo, z kontextu bylo zřejmé, že oním zbožím jsou zbraně a různé „bezpečnostní zakázky“.
To vše se odehrává v době, kdy se na Izrael stupňuje mezinárodní tlak za destrukci a masakry v Pásmu Gazy. Mezinárodní soudní dvůr v Haagu označil za „uvěřitelnou“ obžalobu Jihoafrické republiky, podle níž Izrael páchá genocidu na palestinském obyvatelstvu. Zavedení opatření, která nakázal soud, požaduje po Izraeli i Evropská komise.
Minulý týden zavedly USA, největší izraelský spojenec, sankce proti ilegálním izraelským osadníkům na Západním břehu. Jde především o symbolické gesto – Washington dál posílá zbraně a kryje Izraeli záda v Radě Bezpečnosti OSN.
Obdobný krok ale v rámci EU zatím neprošel. Unijní státy se sice pokoušely takové opatření prosadit, ale narazily na odpor dvou zemí: Maďarska a Česka. „Bojkot přišel hned na začátku schvalovacího procesu,“ píší Seznam Zprávy, které zprávu přinesly.
Češi jsou na nás už tak dost hodní, tak proč se s nimi tolik namáhat?
Osady přitom odporují mezinárodnímu právu, pro svůj vznik potřebují etnické čistky v podobě odsunu palestinských komunit a jejich obyvatelé páchají zločiny, násilí i vraždy na sousedních Palestincích.
Nabízí se tedy otázka, která se vznášela i nad konferenčním sálem Česko-izraelského fóra: Co z toho vlastně Česko má?
Toxický vztah toxických států
Debaty a vystoupení v rámci akce hned na několika úrovních připomínaly absurdní drama. Obě strany se ujišťovaly o hlubokém vzájemném přátelství, ale zároveň si lámaly hlavu s tím, jak jej přetavit v konkrétní spolupráci.
„Češi milují Izraelce více než Izraelci milují Čechy,“ zahájil svoji řeč Pojar.
Praktické dopady pak lakonicky shrnula izraelská velvyslankyně v Praze Anna Azari. Když vysvětlovala, proč je pro ni obtížné přesvědčit izraelské politiky ke konkrétní spolupráci, parafrázovala jejich častou odpověď. „Češi jsou na nás už tak dost hodní, tak proč se s nimi tolik namáhat?“
Pojar už během lednového rozhovoru pro Voxpot přiznal, že „nakupujeme v Izraeli daleko víc, než oni u nás“.
To by se ale mohlo brzy změnit. „Na stole právě teď leží nabídka. Nemůžu prozradit jaká, ale premiér Netanjahu ví, co je to za nabídku,“ prohlašoval sebevědomě vlivný poradce české vlády.
Jisté je, že se Česko opravdu hodně snaží. V OSN jako jedna z posledních zemí na světě hlasuje proti rezolucím, které volají po příměří v Gaze. Česky premiér i prezident zase během návštěv vyhlašují Izraeli neutuchající podporu.
Zatímco oba patří k vládnoucímu táboru české pravice, pozadu nezůstává ani současná opozice. Pořadatelem česko-izraleského fóra byl totiž Institut pro politiku a společnost, stranický think-tank hnutí ANO.
Úvodní řeč tak pronesl Karel Havlíček, místopředseda sněmovny, bývalý „superministr“ a především po Andreji Babišovi druhý muž největší opoziční strany.
Skrz povinnou vojenskou službu k úspěšným startupům
„Překračujete krev více než 13 tisíc zavražděných dětí v Gaze.“ Těmito slovy uvítali příchozí před budovou aktivistky a aktivisté z kolektivu Prague 4 Palestine Youth, kterým se mimo jiné podařilo zpozdit příchod izraelské velvyslankyně Azari.
„Doufám, že vás někdo znásilní,“ odpověděl jim jeden z účastníků. Organizátoři konference se proti tomuto nechutnému vyjádření zatím nevymezili.
Exministr Havlíček reagoval smířlivěji. Na dotaz, zda se budou bezprecedentní počty zabitých civilistů řešit, odpověděl souhlasně.
Pokud nepočítáme rozhovory v kuloárech, ale jeho 7minutovou úvodní řeč, exministr lhal.
O mrtvých dětech a civilistech v Gaze v ní nepadlo ani slovo. Zato se nezapomněl pochlubit, že se zasloužil o český překlad knihy „Start-Up Nation: Příběh izraelského hospodářského zázraku“.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.