Nezávislý kandidát z klanu Kennedyů má potenciál zásadně ovlivnit příští americké prezidentské volby. Spíš než popularitu jeho samotného ale tahle kandidatura značí nelibost voličů k Joeu Bidenovi a Donaldu Trumpovi.
Nepopulární demokratický prezident v Bílém domě a kandidující Kennedy. To je kombinace, která většinu demokratů umí řádně znervóznit.
V roce 1968 taková konstelace skončila rozhodnutím Lyndona B. Johnsona ani znovu nekandidovat, následným atentátem na již druhého Kennedyho, Roberta (po JFK.), a pak nástupem Richarda Nixona. O 12 let později primárková výzva Teda Kennedyho vyjevila hloubku nepopularity Jimmyho Cartera, která vyústila v úspěch Ronalda Reagana.
Letos se do prezidentského klání rozhodl vstoupit Robert Francis Kennedy mladší. Až na to věkové zařazení nosí stejné jméno jako jeho otec zastřelený před více než 55 lety a je synovcem o pět let dříve zastřeleného prezidenta Johna F. Kennedyho a také zmíněného Teda. RFK Jr. je mimo jiné přesvědčen, že za atentátem na jeho strýce (a možná i na jeho otce) stála CIA.
Od zbytku jeho rodiny ho politicky odlišuje mnohé. Ale první, čeho si všimnete, je absence typického kennedyovského novoanglického přízvuku – RFK Jr. má ale taky specifický chraplavý hlas, způsobený spastickou dysfonií. S čím vlastně letos 69letý Kennedy kandiduje?
Životní prostředí a vakcíny
RFK Jr. samozřejmě s politickou kariérou nekoketuje poprvé. Už několikrát v minulosti zvažoval, že se bude ucházet například o post senátora nebo generálního prokurátora v New Yorku. Na začátku letošního roku se ale rozhodl vstoupit do boje rovnou o ten nejvyšší úřad v zemi. Asi by se to nestalo, nebýt pandemie koronaviru a dle Kennedyho zpackané agresivní reakce amerického státního aparátu.
Každý den hodinu medituji, a to při túrách v divočině se svými psy. A dělám i další věci. Třeba devět odvykacích sezení týdně,“ uvedl RFK Jr.
Už od nultých let Kennedy propaguje nejrůznější, mnohdy ostře rozporované kontroverzní teorie, například ohledně očkování a autismu, ale také takové, které tvrdí, že za masové střelby v USA mohou antidepresiva a že toxické chemikálie ovlivňují genderovou a sexuální identifikaci dětí. S nástupem pandemie covidu-19 se stal jedním z nejhlasitějších kritiků očkovací strategie v USA.
To na začátku roku 2021 vyústilo až v rozhodnutí sociální sítě Instagram smazat jeho účet. Kennedy sám dává tento zákaz do souvislosti s jeho propagací teorie, že covid-19 unikl z laboratoře v čínském Wuhanu, nicméně zástupci Instagramu tvrdí, že k rozhodnutí přistoupili z jiného důvodu. Tím měla být série Kennedym šířených dezinformací, především v souvislosti s účinností očkování proti koronaviru.
Čtěte také: Zrodil se mini Trump? Nový republikánský oblíbenec Vivek Ramaswamy má mnoho tváří
Ve světle jeho kandidatury byl jeho instagramový zákaz odvolán v půlce letošního roku. Jiné sociální sítě k němu byly vstřícnější – například Elon Musk na své platformě X (dříve Twitter) hostoval dvouhodinový rozhovor s Kennedym (Musk letos sliboval, že takovýto prostor poskytne všem kandidátům, byť u některých svůj slib zatím nesplnil).
Než začal být RFK Jr. spojován se skepsí vůči očkování a se souvisejícími konspiračními teoriemi, živil se dlouho jako právník. Je známý především pro práci na řadě environmentálních kauz, přičemž má za sebou již mnoho vyhraných sporů ohledně znečišťování po celých Spojených státech – od New Yorku přes Floridu až po San Francisco.
Jeho úspěchům předcházelo i veliké zápolení. V průběhu 70. a 80. let totiž strávil 14 roků jako závislý na heroinu. Díky rodinnému zázemí i tak zvládl vychodit několik prestižních univerzit. V roce 1983 byl dokonce zatčen za držení heroinu, což vyústilo ve dvouletý podmínečný trest. RFK Jr. pak nastoupil na odvykací program.
Ze své zkušenosti dle svých slov čerpá dodnes sílu „Každý den hodinu medituji, a to při túrách v divočině se svými psy. A dělám i další věci,“ řekl v rozhovoru pro web Tablet. Uvedl, že stále navštěvuje devět odvykacích sezení týdně.
Koronavirus a války
Je to ale právě Kennedyho aktuální koronavirový aktivismus, který, zdá se, jeho kampaň pohání nejvíce. V rozhovorech jako primární cíle svého případného úřadování uvádí reformy federálního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí a Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Boj proti regulačním agenturám rámuje svými zkušenostmi z právní praxe – především zmiňuje Agenturu pro ochranu životního prostředí.
Ta je podle něj z velké části pod placem přesně těch korporací, které má regulovat. Dle Kennedyho je ale podobná situace i v ostatních agenturách v čele s těmi zdravotními.
Šéfredaktorovi časopisu New Yorker RFK Jr. řekl, že kdyby byl v roce 2022 prezidentem, nemyslí si, že by k invazi na Ukrajinu vůbec došlo.
V širším kontextu pandemie a reakce na ni upozorňuje na nutnost chránit nejrůznější občanské svobody – od svobody projevu až po svobodu vyznání (která dle něj byla narušena koronavirovými zákazy shromažďování). V průběhu pandemie RFK Jr. řekl, že se poradce Bílého domu pro oblast zdravotnictví Anthony Fauci pokouší „zavést fašismus“.
Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.
Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.