Politika

01. 07. 2024, 16:11

Protesty vede generace Z. V Keni začíná nová éra politiky

Filip Brychta

Demonstranti na ulici v hlavním městě Keni Nairobi / Zdroj: Simon Libz / Shutterstock

Keňa zažila v posledních týdnech bezprecedentní protesty. Do ulic vyšli zejména mladí lidé, kteří nesouhlasili se zvýšením daní. Více než dvě desítky jich policie zabila. Demonstranti se mobilizují na sociálních sítích a ukazují touhu být součástí politiky země.

„Jak můžete střílet slzný plyn na vlastní lidi?“ ptá se Auma Obama, nevlastní sestra bývalého prezidenta USA Baracka Obamy. Sedí na zemi v Nairobi, hlavním městě Keni. Kvůli štiplavému plynu jí tečou slzy a své věty adresuje politickým vůdcům. „Poslouchejte je,“ říká jim prostřednictvím stanice CNN.

Slzný plyn přitom není to nejhorší, co policie proti demonstrujícím používá. Několikrát totiž dokonce začala do davu střílet.

Zatím zahynulo nejméně 22 lidí. Jedním z nich byl i Rex Masai. Zemřel ve čtvrtek po cestě z práce.

Atmosféra v ulicích keňských měst je jasná: jedná se o protest generace Z.

Do problémů se dostal poté, co hodili strážci zákona do davu lidí v Nairobi granát slzného plynu. Rozhodl se proto s kamarády utéct, policie je však pronásledovala. „Jeden z nich ho střelil do levého stehna,“ vypráví jeho matka deníku Nation.

Rexe ještě stihl jeho kamarád donést do nemocnice. Bohužel se mu tam ale nedostalo pomoci a po čtyřiceti minutách vykrvácel. Studoval architekturu na vysoké škole, práci v oboru ovšem nenašel. Vydělával si proto v kasinu. Živil tím i svou matku.

Bylo mu 29 let a po jeho smrti se ihned uchytil hashtag #JusticeforRex. V ulicích se totiž pohybují hlavně lidé ještě mladší než on a k mobilizaci používají sociální sítě. Jde o organické protesty, které nevede žádný politik – v Keni zcela revoluční záležitost.

Keňa

Keňa je stát ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Sousedí s Ugandou, Jižním Súdánem, Etiopií, Somálskem a Tanzanií. Tato bývalá britská kolonie získala nezávislost po povstání Mau Mau v 50. letech 20. století. Mezi naléhavé problémy země patří vysoká nezaměstnanost, kriminalita, chudoba a častá sucha.

Hlavní město: Nairobi
Populace: 55 milionů
Rozloha: 580 367 km²
Oficiální jazyky: svahilština, angličtina

#RejectFinanceBill

Tisíce demonstrantů dokonce zaútočily na keňský parlament. Zapálili část budovy a donutili zákonodárce uprchnout. I zde je policisté rozháněli palbou. Novináři AP viděli před komplexem ležet tři těla.

„Dnešní události znamenají kritický bod obratu v tom, jak reagujeme na hrozby pro naši národní bezpečnost,“ řekl prezident země William Ruto. Činy demonstrantů označil jako „vlastizrádné“ a nepokoje slíbil potlačit „za každou cenu“.

Čtěte také: Dovolená v Africe skončila pokusem o státní převrat. Viníkům hrozí trest smrti

Hlavním požadavkem, který protestující od 18. června měli, bylo, aby poslanci hlasovali proti finančnímu zákonu. Ten by totiž uvalil nové daně. Život v Keni už je přitom i tak velmi nákladný. Ruto navíc naopak sliboval, že s vysokými náklady na život zatočí.

Původní návrh zákona mimo jiné zvedal ceny základních potravin. O 16 procent by stoupla daň na chléb a o 25 procent na olej na vaření. Dražší by bylo ale také vlastnictví vozidla nebo nákup elektronických zařízení.

Vláda po začátku protestů lehce ustoupila. 16procentní daň na veškeré vybavení specializovaných nemocnic ale například zůstala. Stejně tak politici nezměnili kritizovanou vyšší daň na zboží z dovozu.

Avšak předtím, než se demonstranti do parlamentu dostali, stihli poslanci upravený zákon schválit. Potom utekli podzemním tunelem.

Svůj postoj ovšem změnil prezident. Ten po týdnu nepokojů řekl, že „lidé promluvili“, a nový zákon odmítl podepsat. Přiznal tím porážku, což je u tohoto politika známého svou tvrdostí velice překvapivé.

To vedlo k otázkám, co ho vlastně přimělo změnit názor. Analytici oslovení Al-Džazírou mluví o možném tlaku Západu – zejména USA. Willis Okumu, výzkumník Institutu pro bezpečnostní studia, serveru řekl, že to nepovažuje za pravděpodobné a Ruto si podle něj jen „kupuje čas“.

Nicméně i po Rutově otočce vyšli – zejména mladí – Keňané ve čtvrtek 27. června znovu do ulic. Opět proti nim byla nasazena armáda, která v hlavním městě zablokovala silnice kolem klíčových budov.

Účast byla nižší než předchozí dny. Někteří demonstranti volali po prezidentově rezignaci. V Mombase, druhém největším městě Keni, davy lidí skandovaly: „Ruto musí odejít!“ Kvůli rabování a házení kamenů tam musela zavřít většina obchodů.

Auma Obama, již si západní média často vybírají jako respondentku, pro BBC uvedla, že „křivdy ještě napraveny nebyly“ a „musí dojít k dialogu“.

Ruto totiž sice zákon nepodepsal, stále jej ale hájí. Je podle něj nezbytný ke stabilizaci ekonomiky, kdy jde 61 centů z každého dolaru na splácení půjček země. Nyní prezident mluví o zavedení nového programu veřejných úsporných opatření, včetně snížení výdajů ve svém úřadu.

Jenže se zdá, že lidé v ulicích mu to příliš nevěří. Jejich zkušenosti totiž hovoří o něčem jiném. V květnu například Ruto místo vládního letadla letěl na návštěvu USA soukromým tryskáčem. Nejprve se snažil vylhat tím, že to platil Washington – ten to však popřel. Prezident tak následně řekl, že letadlo bylo „darem“ od přátel.

TikTokové protesty

Atmosféra v ulicích keňských měst je jasná: jedná se o protest generace Z. Právě mladí lidé podnítili největší demonstrace v zemi od počátku 90. let, kdy Keňané vyšli do ulic za povolení více politických stran.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.