
V Gaze na několika místech lidé vyšli spontánně do ulic, aby vyjádřili svou nespokojenost s postupem Hamásu. Podobné demonstrace jsou ojedinělé a hnutí, které Gazu ovládá, je doposud potlačovalo.
Stovky Palestinců vyšly do ulic na protest proti tamnímu ozbrojenému hnutí Hamás, které řada zemí včetně Česka označuje za teroristické. Palestinci dali průchod své frustraci, skandovali hesla zaměřená proti Hamásu a vyzývali k ukončení války s Izraelem.
Jde zřejmě o největší protest proti hnutí od brutálního útoku na Izrael 7. října 2023, kdy bylo ozbrojenci Hamásu i izraelskou armádou zabito přes dvanáct set lidí a dalších dvě stě padesát bylo zajato a uneseno do Gazy.
Na sociálních sítích se objevily videa a fotografie zabírající stovky demonstrujících, převážně mladých Palestinců. Protesty začaly spontánně během pohřbu ve městě Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy.
Následně se rozšířily do blízkého uprchlického tábora u města Džabálijá, kde lidé pálili pneumatiky a vyzývali ke konci války. „Chceme jíst,“ skandovali. V úterý 25. března večer se k nim přidali Palestinci z Chán Júnis na jihu Gazy.
Lidé vyšli do ulic týden poté, co izraelská armáda obnovila intenzivní bombardování po zhruba dvouměsíčním příměří.
Čtěte také: Čtyři sta mrtvých za noc. Izrael opět bombarduje Gazu
„Nevím, kdo to zorganizoval,“ prohlásil jeden z účastníků protestů pro agenturu AFP. „Zapojil jsem se, abych vyslal vzkaz jménem lidu: Už dost bylo války,“ dodal s tím, že viděl členy Hamásu v civilním oblečení snažící se protest rozbít.
„Lidé jsou unavení. Pokud je řešením odchod Hamásu od moci v Gaze, proč se jí Hamás nevzdá, aby ochránil lidi?“ dodal další z demonstrantů.
Podobné demonstrace se v Gaze odehrávají jen vzácně – někteří Palestinci protesty kritizují a tvrdí, že nahrávají zájmům Izraele. Aktuální demonstrace nicméně ukázala na nespokojenost obyvatel s kroky Hamásu, který Pásmo ovládá od roku 2007.
Ozbrojené hnutí, které během války přišlo o řadu lídrů, projevy nesouhlasu tvrdě potlačovala. Své kritiky opakovaně zatýká a demonstrace rozhání.
V roce 2018 organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch vydala zprávu, ve které popisuje, jak Hamás své odpůrce běžně zatýká a mučí.
S pokračujícím konfliktem, ve kterém už podle gazánského ministerstva zdravotnictví zemřelo přes padesát tisíc lidí, ale vliv Hamásu v částech Pásma slábne.