Armáda

23. 05. 2023, 12:48

Putinovo smrtící dilema v Bělgorodské oblasti

Vojtěch Boháč

Desítky veselých proukrajinských diverzantů projíždějících se beztrestně na obrněncích Bělgorodskou oblastí by mohly působit jako něco, co nemá potenciál zásadně proměnit průběh války. Pro Vladimira Putina a vojenské vedení země však mohou představovat palčivou otázku, na kterou jsou všechny odpovědi špatné.

Otázky, co přesně se děje v ruské Bělgorodské oblasti a jestli už ukrajinci drží jaderné jaderné zbraně z tamních základen nebo dokonce táhnou na Moskvu, dnes nejsou úplně zásadní. Ze všech fotek a videí, na kterých se útočníci smějí od ucha k uchu, jezdí na obrněncích v kvetoucích polích a náhodně obsazují vesnice u hranic, je docela zřejmé, že nepřišli ani z jednoho z těchto důvodů. V takovém případě by provedení akce, její mediální pokrytí a hlavně složení a výbava jednotek, vypadaly úplně jinak.

Cíl útoku je jiný a je jím udělat co největší rozruch. Všechno nafouknout co to jen půjde, poslat to do světa a provokovat, nás někdo nezastaví. To, že jsou pár kilometrů od útočníků základny s jadernými zbraněmi jistě není náhoda, přítomnost jaderných zbraní ale slouží především ke zvýšení mediálního zájmu o téma a k útok na důvěryhodnost ruského režimu před vlastními obyvateli. Na Telegramu vidíme videa, na kterých vystrašení místní obyvatelé nadávají za zvuku bombardování na ruské vedení, které je nedokáže ochránit ani před skupinou diverzantů. Telegram kanál Wagnerovců se vysmívá vedení ozbrojených sil i Putinovu pro neschopnost jasně odpovědět na zabrání kilometrů ruského území. Velkoruský disident Igor Strelkov sbírá tisíce pozitivních reakcí na kritiku totální neschopnosti vedení na situaci reagovat a myšlenky o tom, že se v rusku chystá převrat. A sbírá je mezi svými ideovými podporovateli, často v bezpečnostních kruzích a silových složkách, tedy mezi lidmi, kteří jsou pro dnešní režim poměrně zásadní a za určitého vývoje situace potenciálně nebezpeční.

Čtěte také: Co zatím víme o útoku na Bělgorodskou oblast?

Máme za sebou více než den naprosto beztrestného řádění diverzantů na ruském území. Zdá se, že v době psaní článku nikdo z nich nemusel být ani zraněn, jediná prokázaná ztráta je ztracený obrněnec. Diverzanti přitom minimálně jeden obrněnec sami ukradli, spekuluje se o sestřeleném ruském vrtulníku a navíc vzali zajatce. Vladimir Putin se zatím neukázal na veřejnosti, pouze přes svého mluvčího vzkázal, že je situace sice znepokojivá, ale není třeba svolávat ani Bezpečnostní radu země. Prohlášení dává v současné situace smysl, ale nemusí být právě šťastné. Putin ví, že je ukrajinská ofenzíva na spadnutí a tohle je pouze zástěrka. Snaží se proto soustředit na to hlavní nenechat se znepokojit bojištěm, které nemá žádný vojenský význam. Vojenský význam pár kilometrů příhraničního území sice opravdu nemá, ale i tak je teď vedení země a zvlášť Vladimir Putin v extrémně nepříjemném dilematu.

Pro-ukrajinští diversanti si na ruské straně hranice staví zákopy a dávají jasně najevo, že se nehodlají jen tak stáhnout. Občas teď zřejmě provedou nějaký výpad, aby se situace neuklidnila - zabraná vesnička, městečko, přijdou menší posili jako dnes dopoledne, objeví se další fotky, videa, a i když budou všechna ruská státní média zřejmě nadále mlčet, Telegram i zahraničí se nějakou dobu nebude bavit o ničem jiném. Pocit ponížení a naštvání na vedení země, že nedokáže zamezit útokům na "své" bude růst.

Zjistit, že král je nahý

Jedna věc je přehlédnutelné naštvání bezbranných lidí v Bělgorodské oblasti, které se dá z hlediska režimu poměrně snadno zvládnout. Mnohem zásadnější jsou stovky tisíc lidí sledujících právě Strelkova, další stovky tisíc lidí sledující Wagnerovce, naštvaní Vojenkory, jak se říká poměrně krvežíznivým a těžko kontrolovatelným ruským vojenským bloggerům, kteří mají svá obrovská publika a navíc často ví, co od vedení země chtějí a nehodlají se představy mocné a nikým neponížené ruské říše jen tak vzdát. Nemusí trvat dlouho, než se ukáže, že nespokojených hlasů je hodně a král je vlastně nahý. O náladách v ruské elitě toho ví velmi málo i sama ruská elita a minimálně od doby koronaviru vidíme u Putina obrovskou paranoiu ze svých nejbližších kruhů. Nikdo přesně neví, kam až musí nespokojenost vyrůst, aby se začaly věci v Rusku dávat do pohybu a neví to ani sám Vladimir Putin. Proto bude muset reagovat, když situace rychle neustane.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Vojtěch Boháč

Více článků od autora

Témata: Armáda, Putin, Rusko, Ukrajina, Válka