Politika

04. 07. 2024, 06:24

„Putinův jaZZový orchestr“. Jak západní umělci dále vystupují v Rusku

Petr Vidomus

Ruský prezident Vladimir Putin v popředí / Foto: Midjourney / Voxpot

Hudebníci ze Západu v Rusku vystupují i po roce 2022, jen se o tom doposud příliš nepsalo. Obecnější problém nyní zviditelnil jazzový festival v Moskvě. Zatímco aktivisté vyzývají k bojkotu těch, kteří v Rusku hrají, hudebníci argumentují úsilím o kulturní porozumění.

Západní jazzové hvězdy jako Avishai Cohen nebo Richard Bona hrály v červnu v Moskvě na festivalu podporovaném Putinovou prezidentskou nadací. Následně čtyři evropské festivaly zrušily Cohenovi avizovaná vystoupení. Jak se ale ukazuje, problém je mnohem hlubší a na povrch vyplouvají další jména, která v Rusku navzdory sankcím účinkují.

Se zprávou o účasti některých západních hudebníků na Moskevském jazzovém festivalu přišel poprvé v Česku Deník N, nicméně už předtím se kauze věnovali mnozí polští a ukrajinští hudebníci a aktivisté. Na akci vystoupili basista Avishai Cohen (Izrael), zpěvák a basista Richard Bona (Kamerun/USA) a zpěváci Dhafer Youssef (Tunisko) a Allan Harris (USA). Všichni z nich patří k jazzové špičce a jsou populární jak v USA, tak v Evropě. Koncertovali také v Česku.

Někteří jazzmani se do Ruska opakovaně vrací, třeba Avishai Cohen nebo Richard Bona.

V následné kritice těchto hudebníků nešlo jen o to, že vystupovali v zemi, jež vyprovokovala agresi vůči Ukrajině, ale i o to, že zmiňovaný festival sponzoruje Prezidentský fond pro kulturní iniciativy a Gazprombank. Hlavní tvář festivalu, saxofonista Igor Butman, je členem strany Jednotné Rusko a postup na Ukrajině plně schvaluje.

Právě po nátlaku polských a ukrajinských hudebníků se některé festivaly rozhodly zrušit koncerty izraelského basisty Avishaie Cohena. Konkrétně jde zatím o festivaly Jazz Around a Ethno Jazz Festival (oba Polsko), Walden Festival (Belgie) a také Take the A-Train (Rakousko). Reakce dalších západoevropských festivalů a médií je ale spíše vlažná.

Nejen Cohen

Polský saxofonista Tomasz Sikora, který se pátrání po koncertech západních hudebníků v Rusku věnuje, říká na svém Facebooku, že narazil na Pandořinu skříňku. O těchto vystoupeních se totiž doposud prakticky nepsalo. Zúčastnění je před západním publikem často tají, a pomáhají tak legitimizovat v Rusku vládnoucí režim. Sikora tyto hráče označuje s nadsázkou za „Putinův jaZZový orchestr“ a upozorňuje, že jeho kořeny jsou starší.

Čtěte také: Básně oceňovaného ruského básníka byly ve skutečnosti překlady nacistické poezie

Moskevskému festivalu totiž předcházela řada jiných akcí. Letos v březnu na Butmanově akci Triumph of Jazz v Petrohradu a v Moskvě vystoupil americký kytarista Mark Whitfield. Ten v roce 2021 zahrál také na Koktebel Jazz Party na Krymu okupovaném už od roku 2014. Jeho vystoupení nyní s odkazem na tyto informace zrušil festival Jazz na Starówce ve Varšavě.

Další špička jazzu, původem arménský, ale v USA žijící pianista Tigran Hamasyan, odehrál v Rusku loni dva koncerty. Jednalo se o vystoupení 6. prosince (Petrohrad) a 9. prosince (Moskva) pořádaná agenturou Jazz Esse. K těmto koncertům vznikl samostatný ruskojazyčný web, ale fotky sdílel na svých sítích i sám umělec.

Ačkoli se pozornost kritiky upírá hlavně ke Cohenovi, polský Ethno Jazz Fest zrušil koncert také legendárnímu americkému trumpetistovi Randymu Breckerovi. Tomu aktivisté vyčítají, že v roce 2019 vystupoval na okupovaném Krymu a často hrává se zmiňovaným Igorem Butmanem.

Začalo to na Krymu

Specifickou roli má v příběhu Koktebel Jazz Party na Krymu. Zakladatelem festivalu je ruský moderátor a propagandista Dmitrij Kiseljov. Tomu se navzdory západním sankcím daří i po anexi poloostrova v roce 2014 zvát západní hudebníky. Tomasz Sikora upozornil zejména na rok 2017, kdy na akci zahráli američtí bubeníci Joe Lastie či Gregory Hutchinson a návštěvníky pozdravil z pódia Vladimir Putin osobně.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Umění, Hudba, Krym, Rusko, USA