Dvaatřicetiletá Marlene Engelhorn volá už léta po vyšším zdanění bohatých. Sama zdědila miliony eur a rozhodla se, že je rozdá. Pomohla jí s tím skupina náhodně vybraných občanů.
Jak a komu rozdat 25 milionů eur? Nad touto otázkou si dlouho lámala hlavu rakousko-německá aktivistka Marlene Engelhorn, která zdědila pohádkové bohatství. Nakonec se rozhodla: o tom, kde tyto peníze skončí, rozhodne skupina 50 náhodně vybraných občanů.
Dvaatřicetiletá rodačka z Vídně pochází z rodiny, která založila chemický gigant BASF. A dlouhá léta je jednou z nejhlasitějších podporovatelek vyššího zdanění bohatých.
Čtěte také: Americké odbory slaví historickou výhru. Dobývají Jih a míří i na Teslu
Nyní se Engelhorn rozhodla, že většinu svých zděděných peněz rozdá. Tvrdí, že i když si nechá jen malou část dědictví, bude se mít nadále dobře.
„Můj majetek rodina nashromáždila ještě před mým narozením. My, superbohatí, jsme stále bohatší a bohatší, peníze se den co den přesouvají do našich sejfů jako magnet,“ napsala ke svému rozhodnutí.
Engelhorn se vzdala kontroly nad penězi a předala ji občanské radě pojmenované Dobrá rada pro přerozdělování, jež je složená z „běžných“ občanů.
Aktivistka nejprve náhodně vybrala na 10 tisíc Rakušanů, z nich pak vyjmula 50 lidí tak, aby co nejlépe zastupovali demografické složení rakouské společnosti. Tedy obě pohlaví, různé výše příjmu a věkové skupiny od 16 do 85 let.
Tento týden občanská rada oznámila, že peníze půjdou celkem 77 různých organizacím, charitám, think-tankům nebo projektům, které se zabývají například ochranou klimatu a životního prostředí, rozvojem dostupného bydlení či zdravotní péče nebo sociální oblasti. Dostanou různé částky, které se pohybují od 40 tisíc do více než 1,6 milionu eur.
Vůbec největší díl dostane Rakouský spolek na ochranu přírody. Za ním pak skončila organizace Neunerhaus, jež pomáhá bezdomovcům – ta získá 1,5 milionu eur. Mezi další příjemce patří třeba charitativní organizace Caritas.
Čtěte také: Oxfam: Zatímco lidé hladoví, svět čeká na prvního bilionáře
„Výsledek je stejně různorodý jako samotná rada. Všechna rozhodnutí ale mají jedno společné – chtějí spravedlivější společnost,“ komentovala to projektová manažerka rady Alexandra Wang.
Rada se scházela po šest víkendů v Salzburgu, kde hledala cesty, jak peníze rozdělit.
Čtyři členové rady se pak médiím svěřili, že se jim projekt jako takový líbil. Řešení prý hledali jako „rovným s rovným“ a rozhodovali se na základě konsenzu.
Nejmladší člen, sedmnáctiletý student Kyrillos Gadalla, doplnil, že se díky konverzacím s dalšími členy rady „hodně naučil“.
Bohatší jsou stále bohatší
Engelhorn zdědila miliony eur v roce 2022, kdy zemřela její babička Traudl Engelhorn-Vechiatto. Té ještě před smrtí vnučka oznámila, že peníze plánuje rozdat.
Jak popisuje server BBC, hodnota jejího majetku není přesně známa. Dříve se ale dědička nechala slyšet, že rozdá 90 procent svého jmění, protože neudělala nic, aby si ho vydělala. Podle svých slov jen „měla štěstí“.
„Nikdo mi otevřeně neříká, že dělám něco špatného. Naopak, jednou mi moje máma řekla: Budu tvoje největší fanynka.“
Otázkou rozdělení svého majetku se zabývala dlouhodobě. Založila iniciativu Tax Me Now, která sdružuje bohaté lidi z německy hovořících zemí a vyzývá státy k jejich vyššímu zdanění. Je přesvědčena, že bohatí lidé mají dávat mnohem víc, aby přispěli ke spravedlivější společnosti.
Engelhorn také volá po znovuzavedení dědické daně. Tu Rakousko zrušilo v roce 2008.
A jak vysvětluje své poslední kroky? „Vlastně sama vytvářím daň, kterou chci zaplatit. A to protože vláda mě nedokázala zdanit,“ řekla k tomu.
Už dříve se nechala slyšet, že toto rozhodnutí její rodina podporuje. „Nikdo mi otevřeně neříká, že dělám něco špatného. Naopak, jednou mi moje máma řekla: Budu tvoje největší fanynka.“
Ve světě je přitom v současnosti rekordní počet dolarových miliardářů. Americký časopis Forbes nedávno informoval, že jmění v hodnotě přes jednu miliardu drželo (na začátku dubna) 2781 lidí.
Čtěte také: Odboráři Amazonu: Platy nám nezvedli, Jeff chce asi letět na Venuši
„Pro nejbohatší lidi na světě to byl úžasný rok, objevilo se více miliardářů než kdykoliv předtím,“ řekl k tomu Chase Peterson-Withorn z Forbesu.
Podobné zprávy ale znovu oživují volání po vyšším zdanění superbohatých lidí a snížení nerovnosti ve světě.
Mezinárodní charitativní organizace Oxfam už přitom letos v lednu uvedla, že jmění pěti nejbohatších lidí na světě se od roku 2020 zvýšilo o 114 procent, tedy na zhruba dvojnásobek. Ve stejném období ale pět miliard lidí na světě zchudlo, a to o 0,2 procenta.