Politika

09. 12. 2024, 08:15

Razie a teror. Gruzínská vláda mění taktiku proti demonstrantům

Sára Osterrothová

Protest připomínající oběti útoků na gruzínské novináře a aktivisty | Foto: Anna Gvarišvili
Protest připomínající oběti útoků na gruzínské novináře a aktivisty | Foto: Anna Gvarišvili

Protivládní demonstrace v Gruzii pokračují již dvanáctý den. Gruzínský sen provedl razie proti opozici a aktivistům, lidskoprávní organizace mluví o nové fázi policejního teroru.

Ve středu 4. prosince večer zavládl na demonstraci ve Tbilisi nebývalý klid. Policie poprvé po sedmi dnech intenzivních protivládních protestů na třídě Rustaveli proti demonstrantům nezasáhla. Nikdo nevěděl, co se změnilo.

Protestu předcházela série zatýkání a prohlídek kanceláří a domů opozičních politiků a občanských aktivistů. Objevila se videa, jak policie zastavuje demonstranty v metru, prohledává jejich batohy a zabavuje ochranné pomůcky. Vláda zároveň omezila prodej plynových masek, ochranných brýlí a zábavní pyrotechniky.

Přesto se desetitisíce lidí sešly na třídě Rustaveli, nehledě na stále nižší prosincové teploty. Občas někdo vystřelil ohňostroj do budovy parlamentu nebo do nebe, občas se skandovalo nebo zpívala gruzínská hymna. Jinak ale převládal klid.

Podobně vypadala situace i ve čtvrtek, kdy dokonce nebyla zmobilizována vodní děla, která bývají obvykle postavena vedle parlamentu. Vláda očividně změnila taktiku.

Razie proti gruzínské opozici

Policie už v úterý odpoledne prohledala dům aktivistky Dodi Charcheli a zabavila jí veškerou elektroniku.

„Nechala jsem dítě ve školce, a jakmile jsem vyšla ven, přistoupilo ke mně několik mužů,“ vyprávěla pro gruzínskou TV Formula.

„Když jsem si uvědomila, že se něco děje, rozhodla jsem se na telefonu zapnout livestream, ale nedovolili mi to. Vzali mi telefon, silou zkroutili ruce a pak jsem začala dělat rámus a žádat kolemjdoucí, aby spustili livestream. Najednou se vše vyřešilo velmi zdvořile,“ popsala Charcheli.

„To je jediná ochrana, kterou nyní občané mají – maximální publicita,“ zdůraznila.

Od začátku protestů bylo zadrženo kolem 400 lidí.

Následující den byly prohledány domy aktivistů Iljy Ghlontiho a Nancy Woland, administrátorů facebookové skupiny občanského hnutí Daitove. Občanské hnutí má na Facebooku více než 240 000 členů a vzniklo během jarních protestů proti zákonu o zahraničních agentech.

Skupina původně koordinovala ubytování lidí z regionů přijíždějících na demonstrace v Tbilisi, a postupně se z ní stala hlavní koordinační platforma pro demonstranty.

Čtěte také: Gruzie na barikádách. O demokracii se bojuje proti obuškům i vodním dělům

Ve čtvrtek byli zadrženi i dva představitelé kulturní sféry, herec Andro Čičinadze a stand-up komik Onise Tschadadze, kteří se aktivně účastnili protestů. Zatčeno bylo i osm členů mládežnického hnutí Dafioni, včetně lídra Zviada Cecchladzeho – ti byli obviněni z organizování, vedení a účasti na skupinovém násilí. Hrozí jim trest mezi čtyřmi a devíti lety ve vězení.

Zároveň došlo k raziím v kancelářích hlavních opozičních stran Koalice pro změnu, Národního sjednoceného hnutí a Silné Gruzie. Opoziční politik Nika Gvaramia byl policií násilně odvlečen a zatčen a v poutech skončili také Gela Chasaja z Koalice pro změnu, Aleko Elisašvili, Vepcho Kasradze a Vaso Kadzelašvili z koalice Silná Gruzie a pět mladých politiků z mládežnické organizace Sjednoceného národního hnutí.

Elisašvilimu hrozí za údajný verbální a fyzický útok na člena vládní strany až tři roky vězení. Opoziční vůdci, kteří se ten večer scházeli v tbiliském hotelu Courtyard Marriott na náměstí Svobody za účelem koordinace odpovědi na razie, byli napadeni neoznačenými muži a další člen Koalice pro změnu, Zura Datunašvili, byl zatčen policií.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Sára Osterrothová

Více článků od autora

Témata: Gruzie, Politika, Protesty