Společnost

05. 11. 2024, 12:46

Rodiče proti TikToku. Síť čelí žalobě, podle které ničí dětem životy

Simone Radačičová

Dítě používající sociální síť TikTok | Foto: Shutterstock
Dítě používající sociální síť TikTok | Foto: Shutterstock

Rodiny francouzských dětí a teenagerů spojily síly a společně zažalovaly sociální síť TikTok. Tvrdí, že jejich potomky vystavila škodlivému obsahu.

Sedm francouzských rodin podalo společnou žalobu na populární sociální síť TikTok využívanou více než miliardou lidí po celém světě.

Žaloba provozovatele sítě viní, že jejich dospívající děti skrze ni byly vystaveny škodlivému obsahu, který zhoršil jejich fyzické i duševní zdraví – a dvě z nich dokonce dohnal k sebevraždám.

V žalobě se píše, že algoritmus sociální sítě nabídl sedmi teenagerům různá videa, které je mohla ohrozit. Zachycovala totiž sebevraždu, sebepoškozování a poruchy příjmu potravy.

Rodiny se proto rozhodly spojit síly a společně se obrátit na pařížský soud. Jejich právní zástupkyně Laure Boutron-Marmion sdělila, že se jedná o první skupinovou žalobu tohoto typu v Evropě.

„Rodiče chtějí, aby soud uznal právní odpovědnost TikToku,“ uvedla. „Je to komerční společnost nabízející produkt spotřebitelům, navíc dětem. Musí se tedy zodpovídat za jeho nedostatky,“ vysvětlila argumentaci žaloby.

Čtěte také: Chytne a nepustí. Algoritmus TikToku dobře ví, jak získat vaši pozornost, učí se totiž přímo od vás

Boutron-Marmion zkritizovala postoj čínské sociální sítě, kterou vlastní společnost ByteDance. „Není možné, aby sociální sítě, a hlavně pak TikTok, říkaly, že to není jejich věc, protože se nejedná o jejich obsah,“ tvrdí právní zástupkyně.

Sama letos založila sdružení Algos Victima sdružující rodiny „obětí sociálních sítí“, aby mohly vlastníky dohnat k odpovědnosti.

V případě TikToku se už několik let hovoří o možné návykovosti sítě, a právě o nedostatečné moderaci škodlivého obsahu. ByteDance tak čelí podobným žalobám i jinde ve světě.

Před několika týdny podalo žalobu hned třináct amerických států. V žalobě tvrdí, že čínská sociální síť záměrně používá takové funkce, aby u dětí a mladých vyvolala závislost.

„TikTok přitom ví, že škodlivé účinky jeho platformy ničí duševní zdraví milionů dětí a dospívajících,“ uvádí žaloba a tvrdí, že ByteDance svou sociální síť přesto prezentuje jako „bezpečnou“ a „vhodnou pro děti a teenagery“.

Jak doplňuje britský deník The Guardian, stovkám žalob ve Spojených státech čelí také společnost Meta provozující sociální síť Facebook. V nich stojí, že se Meta pokouší u dětí vytvořit závislost, což opět poškozuje jejich psychické zdraví.

Čtěte také: Zákaz TikToku v USA? Nic moc neřeší, klíčový je postoj Bruselu

TikTok pak souběžně čelí vlně podezření, že citlivá data o jeho uživatelích končí v rukou čínské vlády. V takovém případě by hrozilo, že je může zneužít k cílení na své odpůrce nebo také manipulaci veřejností.

Simone Radačičová

Více článků od autora