Nezávislý server The Insider přišel na začátku týdne s přelomovým zjištěním: za záhadným „havanským syndromem“ způsobujícím těžké zdravotní obtíže prý stojí ruská vojenská rozvědka.
Tbilisi (Gruzie), 2021:
Byl začátek října, když manželka amerického diplomata v Gruzii čekala na svého syna, až se vrátí ze školy. Joy, jak ji přezdívají autoři článku, zrovna vyndávala prádlo z pračky, když v tu náhle ucítila silnou zvukovou vlnu. Ta jí údajně pronikla do hlavy od okna. Ženu okamžitě zachvátila ohromná bolest hlavy, k níž se posléze přidalo i zvracení.
Od této chvíle mívá žena pravidelné záchvaty migrény, závratě, zvonění v uších a stěžuje se, že také hůře slyší. Podobně potíže přitom nikdy předtím neměla. Vyšetření provedená ve Spojených státech následně ukázala takzvanou divergenci ušního kanálu, tedy velmi vzácné onemocnění, které by se už buď dávno projevilo, anebo by vzniklo v důsledku úrazu. Nic takového ale Joy neprodělala. Zato si však dobře pamatuje, že v osudový okamžik parkovalo v ulici podezřelé auto a v něm seděl muž, který velmi zbystřil, když si ho Joy vyfotila. Později vyšlo podle popisu najevo, že se mohlo jednat o příslušníka ruské vojenské rozvědky GRU.
Jedna z teorií naznačuje, že GRU mohla na své oběti cílit infrazvukovou zbraní, která vyvolává ohlušující účinek a je určená k vyvolání paniky u nepřítele.
Právě ta podle investigativy stojí za sérií podivných incidentů, známých jako „havanský syndrom“, které už osm let ochromují americké a kanadské diplomaty, zpravodajce a úředníky po celém světě. Alespoň s takovými závěry přišel ruský investigativní portál The Insider, který se přes rok zabýval podrobným vyšetřováním okolností těchto záhadných obtíží. Na rozsáhlé investigativně se podílel rovněž německý list Der Spiegel a pořad 60 Minutes americké stanice CBS.
Dlouhodobé pochybnosti
Nejprve přichází ochromující zvukový úder, poté znehybnění, silné bolesti hlavy a nevolnost. V dlouhodobém horizontu pak oběti trápí poruchy rovnováhy, problémy se sluchem a spánkem či nesoustředěnost, popisují vyšetřovatelé následky „havanského syndromu“. O něm svět poprvé uslyšel v roce 2016, kdy se u amerických a kanadských diplomatů sloužících v Havaně na Kubě objevily ve větší míře tyto neurologické potíže.
V následujících letech „bylo prokázáno nejméně několik desítek případů, které se vyskytly po celém světě, od Evropy (včetně Ruska) po jihovýchodní Asii a Latinskou Ameriku, a to už od roku 2014 až do současnosti,“ píší autoři investigativy. Vůbec první obětí se měl stát v roce 2014 pracovník amerického konzulátu ve Frankfurtu nad Mohanem.
K útoku způsobujícím „havanský syndrom“ mohli Rusové používat takzvané akustické zbraně. Jejich vývoji se ostatně věnoval jeden z vysoce postavených členů GRU, který za něj dokonce získal ocenění.
Čtěte také: Ruská agentka v Bruselu. Europoslankyně léta donášela do Moskvy
Jedna z teorií naznačuje, že GRU mohla na své oběti cílit infrazvukovou zbraní, která působí na velkou vzdálenost, vyvolává ohlušující účinek a je určená k vyvolání paniky u nepřítele. Američtí vědci však podle investigativy považují za pravděpodobnější, že k útoku byla použita zbraň vysílající mikrovlnné záření. To se v lidském uchu může následně přeměnit na akustický signál.
Teorie o ruských agentech cílících na americké diplomaty však ve světě též naráží na skepsi. Již loni přední americký list The Washington Post napsal, že podle analýzy pěti amerických zpravodajských agentur „havanský syndrom“ velmi pravděpodobně nezpůsobil útok znepřátelené vlády ani zbraň či zařízení vysílající energetické paprsky. Dodal také, že vysvětlení jevu zůstává nejasné.
Pondělní publikace rozsáhlého článku Insideru nenechala chladným ani Kreml. Hned v pondělí se ozval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ten podle agentury TASS prohlásil, že pro ruské zapojení chybí důkazy. „Média po mnoho let vnucují téma takzvaného havanského syndromu. Od samého začátku je přitom nejčastěji spojováno s obviňováním ruské strany, ale za celou dobu nikdo pro tato hlasitá obvinění nezveřejnil nebo nepředložil alespoň trochu přesvědčivé důkazy,“ prohlásil Peskov.