Konflikty

17. 10. 2024, 15:17

Ruská ropa a plyn? Platíme za ně víc než za pomoc Ukrajině, tvrdí zpráva

Jolana Humpálová

Ruský tank a barely s ropou | Ilustrace: Shutterstock
Ruský tank a barely s ropou | Ilustrace: Shutterstock

Ropný a plynárenský sektor je pro Kreml nejdůležitějším zdrojem příjmů. Za minulý rok mu vydělal 97 miliard eur, což je zhruba třetina federálního rozpočtu Ruska. Mezi důležité nákupčí ruské ropy i plynu patří Česko, které za ně utratilo pětkrát víc než za pomoc Ukrajině.

Sedm miliard eur, tedy 176,6 miliardy korun. Tolik zaplatila Česká republika za fosilní zdroje z Ruské federace od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Za agresorovu ropu a plyn jsme za necelé tři roky války utratili přes pětkrát víc, než na kolik se dá vyčíslit česká pomoc napadené zemi. 

S těmito informace přišly ve zveřejněné zprávě Centrum pro studium demokracie (CSD) a Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA).

Současná vláda premiéra Petra Fialy sice opakovaně zdůrazňuje, že se chce závislosti na ruské ropě zbavit, CSD a CREA naopak tvrdí, že se její křivka loni zvýšila na šedesát procent. V letošním roce spadla na padesát procent, což byla úroveň před invazí.

Podniky operující v EU si dosud nacházejí mezery.

Jak pro ČTK objasnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, dovozcem ropy do České republiky není stát, ale soukromá společnost: polská PKN Orlen, mateřská skupina českých rafinerií Orlen Unipetrol.

„Vláda nemá přímou kontrolu nad rozhodováním soukromého podniku. Proto aktivně podporujeme diverzifikaci dodavatelů dokončením projektu TAL-PLUS (napojení na Transalpský ropovod, pozn. red.). Objem dovozu ruské ropy se již snižuje – v roce 2024 jsme zaznamenali výrazný pokles oproti předchozím letům,“ uvedla Petra Milcová z tiskového oddělení ministerstva.

Poslouchejte také: PULS | Ukrajinu čeká nejtěžší zima. Co víme o Zelenského plánu?

Na alternativní cesty, jak do Česka dostat fosilní paliva, se odkázal i Martin Vladimirov, ředitel odboru energetiky a klimatu v CSD. 

„Česko by si mohlo zajistit normální dodávky ropy, ne z Ruska, využitím volné kapacity Transalpského ropovodu, který přivádí ropu z italského přístavu Terst, ropovodu Adria napojeného na Družbu na Slovensku a také zvýšením dovozu rafinovaných produktů a čerpáním zásob ropy,“ shrnuje.

Zveřejněná zpráva také upozorňuje, že český Orlen Unipetrol sice nakupoval zlevněnou ruskou ropu – nejvíce ve třetím čtvrtletí roku 2022 – avšak čeští spotřebitelé si ani tak nižší ceny paliva neužívali. Cena benzinu se mezi létem 2022 a jarem 2023 snížila nanejvýš o čtyři procenta. 

Kreml si měl na daních z vývozu ropy do Česka podle reportu přijít na 2,3 miliardy eur (od února 2022 do letošního června). 

V posledních deseti letech představovaly příjmy z ruského ropného a plynárenského průmyslu 30 až 50 procent z celkových příjmů federálního rozpočtu. Pro Kreml jde proto o ekonomicky nejvýznamnější sektor. 

Ačkoliv se Evropská unie snaží skrze sankční balíčky a další opatření ruské ropné fosilní kohoutky utáhnout co nejpevněji, podniky operující v EU si dosud nacházejí mezery. 

Jolana Humpálová

Více článků od autora