Konflikty

23. 02. 2024, 16:44

Rusové verbují do bojů na Ukrajině vězenkyně

Eva Čeplová

Příslušnice ruských ozbrojených sil / Foto: RIA Novosti

Ruské ministerstvo obrany verbuje do války po tamních věznicích nejen muže, ale i ženy. Ty pak nastupují do pozic odstřelovaček, operátorek dronů či zdravotnic. Nezávislý server Važnyje istoriji přišel toto pondělí s prvním ověřeným případem takového náboru za mřížemi.

„Uvědomujete si, že budete pod palbou?! Potravou pro děla? Ani muži to nepřežijí. Všichni se chtějí vrátit domů,“ snažila se vehementně odradit ženy od odchodu na frontu jejich spoluvězeňkyně. Marně. Nejméně dvě se nakonec k vojenské službě na Ukrajině upsaly. Vidina brzké svobody zkrátka zvítězila.

Verbování už od léta?

To, že ruské ministerstvo obrany aktivně hledalo nové bojovníky do takzvané speciální vojenské operace napříč věznicemi, není žádným tajemstvím. Nová zjištění nezávislého serveru Važnyje istoriji ale dokládají, že se úřady rozhodly nevynechat ani ženy ve výkonu trestu. Příkladem je ženská nápravná kolonie v obci Uljanovka nacházející se v Leningradské oblasti na severovýchodě Ruska.

Podle svědectví bývalých vězenkyň a dalších zdrojů přijeli zástupci ruského ministerstva obrany do trestaneckého zařízení od loňského podzimu několikrát. Ženám nabídli smlouvu na rok, dva měsíce výcviku před odesláním do bojové zóny a po skončení kontraktu omilostnění, tedy žádný návrat za mříže.

Zpočátku jsme neměli žádné ženy, jen muže. Nyní se pokoušíme zavést ženskou odstřelovačskou jednotku i jednotku pro řízení bezpilotních letadel.

Vedle pracovnic ve zdravotnictví a logistice se rovněž hledaly ženy do bojových jednotek, zejména na pozici odstřelovaček.

S podmínkami prý souhlasilo 20 až 50 vězenkyň, žádná z nich ovšem zatím nebyla z kolonie odvedena. Jedna z nich údajně chtěla odejít na frontu jako odstřelovačka, jenže po asi třech měsících čekání v cele svoje rozhodnutí vzala zpět. Doufala totiž, že ji odvedou co nejrychleji a za rok už bude na svobodě.

Na dotaz serveru Važnyje istoriji o náboru žen do armády vedení věznice neodpovědělo.

Verbování žen v kolonii Uljanovka je podle zmiňovaného média vůbec prvním příkladem náboru vězenkyň, který byl ověřen novináři. Spekulace se však ve veřejném prostoru objevovaly již přes půl roku. O masovém rekrutování žen ve věznicích do armády hovořila již loni v srpnu Olga Romanova, zakladatelka projektu Sedící Rusko. O stejné praktice rovněž informoval dříve Generální štáb Ukrajinských ozbrojených sil.

Víc než jen na polévku a děti

Pokud se ženy z trestanecké kolonie nakonec na frontu dostanou, nepůjde o úplnou novinku. Kampaň, jejímž cílem je rozšířit armádní řady o vojačky, probíhá už delší dobu. Úřady navíc nabízejí po návratu statut válečné veteránky i štědré finanční benefity. Plat začíná na 220 tisících rublů, výplata za zranění se pohybuje mezi jedním a třemi miliony rublů a v případě úmrtí dostane rodina pět milionů rublů. To vše za šest měsíců na hraně života a smrti.

Čtěte také: Ruské škudlení je znát na kvalitě i designu zákopů, úspěch ofenzívy závisí na identifikaci slabých jednotek, říká analytik

„Zpočátku jsme neměli žádné ženy, byli tam jen muži. Nyní jsme se rozhodli, že se pokusíme zavést ženskou odstřelovačskou jednotku i jednotku pro řízení bezpilotních letadel,“ sdělila na konci minulého října redaktorce serveru Važnyje istoriji náborářka dobrovolnického praporu Borz z „Doněcké lidové republiky,“ která vystupuje pod přezdívkou Vesta.

„Mým úkolem je mimo jiné dokázat, že ženy nejsou jen na polévky a děti,“ dodala s tím, že nové vojačky se chtějí zapojit hlavně do jednotky pro řízení dronů. Jednou z nich byla i Julija Šeremetová z Doněcka, jíž na bojišti nikdo neřekl jinak než Démon. Vedle toho, že se poctivě připravovala na dráhu operátorky bezpilotních letounů, rovněž plánovala jednou působit jako odstřelovačka. Své vojenské angažmá nijak nezastírala a pro Važnyje istoriji se nechala rovnou zvěčnit na fotografii společně s dalšími bojovnicemi.

Zda se doposud pohybuje v horké zóně, se neví. Stejně tak není známo, kolik žen stihl Kreml za dva roky války naverbovat. Naposled se k této otázce vyjádřil ministr obrany Sergej Šojgu při příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března 2023. Tehdy prohlásil, že v řadách ruské armády bojuje na Ukrajině 1100 vojaček. Každá třetí z nich pak byla odměněna státním vyznamenáním. V současnosti jich bude soudě podle přibývajících zpráv mnohem více.