Tech

17. 07. 2024, 09:56

Drony na frontě jsou v podstatě zombie. Báli jsme se, že Rusové dělají na něčem tajném

Vojtěch Boháč

Martin Saska Zdroj: Eagle One

Jeho tým pracoval na létajících robotech pro agenturu Pentagonu pro pokročilý výzkum. Dnes se zabývá vývojem dronů, které se dokáží sami rozhodovat při řešení složitých úkolů. Tématem následujících let podle něj budou humanoidi - roboti, kteří budou vypadat jako my a budou nám sloužit. Hostem Bulletproof je Martin Saska z laboratoře multirobotických systémů na ČVUT.

“Když se podíváte na ryby, ptáky nebo hmyz, jejich pohyb je extrémně dynamnický, je neuvěřitelné, jak dokáží manévrovat, takže to musí jít,” popisuje Saska, jak se snaží ve společném výzkumu s biology hledat inspiraci v přírodě pro to, aby dokázal dobře zkoordinovat hejna vzájemně spolupracujících dronů letících vysokou rychlostí.

Drony využívané na ukrajinské frontě srovnává se zombiemi, které umí využívat jen minimum schopností, které létající roboti nabízí. “Američané podle mě plně autonomní drony mají, ale na ukrajinskou frontu tyhle diamanty nebudou posílat,” zamýšlí se Saska v novém díle podcastu Bulletproof.

Bavili jsme se o budoucnosti robotů, čínských schopnostech znemožnit nám jejich vývoj nebo o tom, jak moc samostatní dokáží dnes létající roboti být.

Chcete si poslechnout podcast raději jako audio?

Vojtěch Boháč

Více článků od autora