Krym

18. 07. 2023, 07:35

Ruští rekreanti popisují léto na Krymu: „Poloprázdné resorty, vojáci v ulicích a pohoda.“ Dokud znovu nevybouchl most

Meduza

Navzdory blízké válce na Ukrajině mířili ruští dovolenkáři na krymské pláže. „Cítili jsme se tam bezpečně, nebáli jsme se,“ popisovali mnozí ještě před pondělním útokem vodních dronů na Kerčský most. Voxpot přeložil anketu nezávislých novinářů z média „Bereg“, který publikovala Meduza.

Několikakilometrové pláže, přímořské klima, dechberoucí příroda i tisíciletá historie. Pořád existuje mnoho důvodů, proč ruští turisté jezdí na Krym. Neodrazuje je nedaleká frontová linie ani příležitostné útoky třeba na Krymský most, který poloostrov spojuje s pevninou. Od začátku července se na něm tvořily dlouhé kolony, i když respondenti hovoří o znatelném úbytku turistů.

Poloprázdné resorty některé Rusy lákají, přestože na Ukrajině zuří válka. Ještě před posledním výbuchem na Kerčském mostě hovořili s některými rekreanty nezávislí novináři ze skupiny „Bereg“. Zeptali se jich, proč si poloostrov vybrali a jak to tam během léta vypadá.

Aljona

28 let, Orenburg

Na Krymu jsme byli v srpnu 2022, trávili jsme dovolenou ve Feodosiji. Zaplatili jsme si pokoje ještě v době, kdy žádný konflikt neprobíhal. Měli jsme plány. Když to všechno v únoru začalo, sledovali jsme zprávy a přemýšleli, co dál. Nakonec jsme se to rozhodli risknout a vyrazili jsme.

Situace byla napjatá. Přes poloostrov se převážela nová technika i vybavení, které potřebovalo opravit. Oblohu křižovaly stíhačky a v přístavu kotvila černomořská flotila. Bylo tam hodně uprchlíků, kteří nejdřív přesunuli své rodiny a v autech stěhovali věci. Pamatuji si i na velké množství těch, kteří své blízké převáželi v přeplněných vozech. Všechno se dělo v klidu, nikde žádná panika.

Do Fedosije jsme se s manželem a sestrou vrátili v červenci 2023. Tentokrát už jsme se vůbec nebáli. Krymský poloostrov je dobře střežený, v ulicích hlídkuje spousta našich vojáků. Cítili jsme se bezpečně. Ani ve snu nás nenapadlo, že by se nám mohlo něco stát.

Čtěte také: Rusofobie, dvojí metr, zánik Ruska: Jaké jsou důvody “liberálních” Rusů pro podporu války?

Místní obyvatelé vidí ruské turisty rádi. Někteří nám dokonce tvrdili, jak jsou šťastní za připojení k Rusku, aniž bychom se jich na to ptali. Mnozí je před lety strašili, že je od Moskvy nečeká nic dobrého. Je jasné, kdo za touto stísňující atmosférou stál – chtěli na ně shodit špinavou bombu nebo je odříznout od světla a vody. Pod Ukrajinou se Krym utápěl v problémech, nikdo nic neřešil. Zdejší lidé ale vždy říkali, že vyrostli v SSSR a zůstanou s Ruskem.

Krymčané mají silného ducha. O jejich poloostrov už se v minulosti vedlo tolik válek. Jsou už zkrátka unavení a chtějí pouze mír. Říkají, jak se po připojení k Rusku všechno změnilo k lepšímu. Týká se to měst, silnic, bytů a dalších věcí. Přijelo také hodně dovolenkářů z Doněcké a Luhanské lidové republiky. Chovají se vstřícně, nedochází k žádným konfliktům.

Věříme tomu, že ruská letoviska nejsou ani o trochu horší než ta zahraniční. Chceme, aby naše peníze zůstaly v zemi a zlepšily místní cestovní ruch. Krym má v mém srdci zvláštní místo.

Anna

44 let, Archangelská oblast

Mezi 4. a 11. červencem jsme si užívali volno v jihokrymském pobřežním městečku Koreiz. Manžel se do této oblasti naprosto zamiloval. Když jsme vybírali první společný zájezd po čtyřech letech, byla to jasná volba. Dřív už jsme tam byli dvakrát a nijak nás to neděsilo ani letos.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.

Témata: Krym, Rusko, Ukrajina, Válka