Politika

03. 07. 2024, 06:46

Ruští zločinci skončili na frontě, jejich cely masově zaplňují političtí vězni

Eva Čeplová

Ruská věznice / Foto: Novosti Pridněsrovija

Na pozadí krvavé války na Ukrajině se v Rusku odehrává další tragédie. V tichosti a bez zájmu médií v zemi roste počet politických vězňů. Těch je už více než v posledních letech SSSR. Vedle toho jim soudy dávají stále vyšší tresty.

Shrbená záda, pohublá tvář, strach a děs v očích. Sedmasedmdesátiletý Anatolij Maslov si právě vyslechl zdrcující rozsudek. 14 let v trestanecké kolonii s přísným režimem. Jeho zoufalství posiluje fakt, že ví, do čeho jde. Za sebou už má téměř dva roky v moskevské vazební věznici a v ní jeden prodělaný infarkt a nalomené psychické zdraví. Časy, kdy se jako uznávaný fyzik a vedoucí Ústavu teoretické a aplikované mechaniky v Novosibirsku procházel na přednáškách mezi studenty, zmizely v nenávratnu.

Fyzik však mohl zřejmě dostat mnohem menší trest. Stačilo, kdyby podepsal spolupráci s vyšetřovateli a prozradil jako někteří jeho kolegové další „vlastizrádce“.

Výhled do budoucna zato mnoho nadějí na lepší zítřky nedává. „Pro muže jeho věku je to v podstatě doživotní trest,“ komentuje pro server Golos Ameriky rozhodnutí petrohradského soudu nezávislá novinářka Olga Orlova. Čím si takto kruté završení životní dráhy Maslov vysloužil? Za vlastizradu, stojí v rozsudku. Té se měl dopustit už v roce 2014, kdy prý vyzradil německé rozvědce jakési „tajné vědecké informace“.

Málo vrahů, hodně „vlastizrádců“

Více podrobností se však veřejnost už nedozví. Celý proces je kvůli údajné citlivosti veden v režimu přísně tajné. Fyzik však mohl zřejmě dostat mnohem menší trest. Stačilo, kdyby podepsal spolupráci s vyšetřovateli a prozradil jako někteří jeho kolegové další „vlastizrádce“ na vědeckém ústavu. Maslov si ale vybral druhou možnost. Nevypovídat a odsoudit se tak k osamělé smrti ve vězeňské cele.

Podobně jako on skončili za „vlastizradu“ za mřížemi i jeho čtyři blízcí kolegové a další fyzici. Na svobodu se jen tak nepodívá třeba odborník na aerodynamiku vysokých rychlostí Valerij Zvegincev či expert na hypersoniku Vladislav Galkin. Laserového fyzika Dmitrije Kolkera dokonce vytáhli pracovníci Federální služby bezpečnosti FSB z nemocničního lůžka ve čtvrtém stádiu rakoviny slinivky. Dva dny na to zemřel ve vazbě.

Nad tím, jak se měli vědci s letitou kariérou vlastizrady dopustit, visí mnoho otazníků. Zato odpovědi chybí.

Seznam zadržených fyziků přitom nekončí jen Novosibirskem. Vězeňské řady loni v říjnu rozšířil bývalý vedoucí oddělení aerodynamiky letadel Žukovského institutu v Moskvě Anatolij Golubkin a další experti.

Nad tím, jak se měli vědci s letitou kariérou vlastizrady dopustit, visí mnoho otazníků. Zato odpovědi chybí. Na jednotlivé případy je totiž podobně jako u Maslova uvaleno informační embargo.

Zastrašování a čistky ve vědecké komunitě nejsou v Rusku ničím novým. Sahají hluboko do sovětských časů, kdy velká část inteligence končila v pracovních táborech na Sibiři. Takový osud už dnešní výzkumníky snad nečeká, pozor si však dávat musejí. „Často udržují styky se zahraničními univerzitami či naučnými institucemi, sdílejí mezi sebou informace. To se ale nezamlouvá režimu, který chce Rusy naopak izolovat,“ přibližuje Voxpotu pohnutky Kremlu nezávislý právník Max Oleničev.

Čtěte také: Básně oceňovaného ruského básníka byly ve skutečnosti překlady nacistické poezie

Zatýkání fyziků je přitom jen špičkou ledovce v moři pronásledovaných. Represivní spirála se ve skutečnosti roztáčí na vícero frontách. Už dnes se může Rusko „pochlubit“ vyšším počtem politických vězňů než SSSR v posledních letech své existence.

Co je za třemi tečkami se doví jen členové Voxpot Klubu.

Díky podporovatelům z Voxpot Klubu můžeme posílat naše reportéry do terénu a přinášet vám tak lepší zprávy, než jen to, co nabízí tiskové agentury.