Barbie rozrazila vchodové dveře kinosálů a jen za první víkend celosvětově utržila více než dvojnásobek svého rozpočtu. Do několika států ale nedorazila – film režisérky Grety Gerwig inspirovaný slavnou panenkou v nich zakázali. A to z různých důvodů: kvůli geopolitickým sporům i vyobrazení LGBTQ+ témat.
S „růžovou“ se v posledních dnech doslova roztrhl pytel. Nejenže se do ní na okamžik zahalil prohlížeč Google, pronikla do hamburgerů, omáček na těstoviny, alkoholu i do kolekce velkých módních domů, ale dotkla se i politiky.
Za 64 let nastřádala panenka Barbie celou řadu profesí a dovedností. Nyní si do pomyslného deníčku může zapsat, že způsobila geopolitické pohoršení. Kde je nový film režisérky Grety Gerwig (dočasně) zakázaný?
Pákistán (provincie Paňdžáb)
Na růžovou mánii si prozatím budou muset počkat obyvatelé východopákistánské provincie Paňdžáb. Premiéra očekávaného snímku Barbie byla totiž v pátek odložena. Prý kvůli „závadnému obsahu“. Co přesně lokální orgány shledaly „závadným“, úředníci neprozradili. Například podle indického listu The Times of India však jde o pro-LGBTQ+ sentiment, kterým je film prostoupený.
Zbytek země si přitom mohl příběh ikonické panenky Barbie v kinech dosyta užít. „Nedává smysl, že v Karáčí nebo Islámábádu se může promítat, ale v Láhauru ne,“ sdělila agentuře AFP jedna z obyvatelek hlavního města Paňdžábu Láhauru.
Filmy v zemi podléhají schválení takzvaných provinčních rad, které cenzurují vše, co považují za porušení společenských a kulturních hodnot země.
Ve Vietnamu nemůže za zákaz násilí nebo nahota, ale animovaná mapa světa.
Snímek nyní podle slov tajemníka filmové cenzurní rady v Paňdžábu Farrukha Mahmooda čeká podrobné přezkoumání. V částech, kde to bude nutné, bude cenzurován.
Fanouškovstvo panenky Barbie a jejího parťáka Kena však nemusí klesat na mysli. Jak dodal Mahmood, film bude připuštěn k promítání hned, jakmile rada dokončí proces přezkumu a cenzury. Co se tak ze snímku vyškrtne, se teprve uvidí.
Odložení premiéry vyvolalo kritiku nejen na sociálních sítích, ale rovněž i mezi právními experty. Ti poukazují na to, že se v nejlidnatější provincii cenzurní komise nadále podbízí rigidním náboženským fanatikům.
Čtěte také: Cenzura jako zbraň: Američtí konzervativci dělají ze škol a knihoven místa svých bojůvek
„Je to v rozporu se svobodami zaručenými ústavou. Samozvaní strážci veřejné morálky, kteří řídí cenzurní komisi v Paňdžábu, mají možná pocit, že tak nevinný film, jako je Barbie, může otřást vírou a hodnotami 100 milionů lidí…“ řekl deníku The Guardian Osama Malik, právní zástupce.
Pákistán má s cenzurováním filmů bohaté zkušenosti. Loni v listopadu například zakázala tato konzervativní země s muslimskou většinou domácí snímek Joyland, v němž se objevuje románek ženatého muže s transsexuální ženou.
Zatímco národní cenzurní komise ho později schválila, v Paňdžábu nadále zůstal zakázán.
Egypt a Spojené arabské emiráty
Podobně jako v pákistánském Paňdžábu byla premiéra Barbie odložena rovněž v dalších zemích s muslimskou většinou – Egyptě a Spojených arabských emirátech (SAE). Otazníky nad přesnými důvody zůstávají zatím viset i tam.
Jako první překvapivě oznámili odklad snímku představitelé SAE, kteří prozatím nechávají fanoušky čekat dalších šest týdnů, tedy až do 31. srpna. Ačkoli úřady zatím nevydaly žádné prohlášení, někteří lidé z branže naznačují, že by toto rozhodnutí mohlo souviset s tím, že chtějí prodloužit promítání akčního filmu Christophera McQuarrieho Mission Impossible: Smrtelné zúčtování – část první o něco déle.
Další zdroje hovoří podle serveru Mille o tom, zda k jeho odkladu nedošlo v důsledku obav o slučitelnost filmu s „etickými hodnotami emirátu“.
Posunout premiéru fantasy snímku oznámil po SAE také Egypt. Důvody rozhodnutí ani datum další premiéry však Káhira nezveřejnila.
Vietnam
Ani vietnamské fanouškovstvo Barbie si nový film v kinech neužije. Tamní vláda totiž uvedení snímku zakázala, a to jen dva týdny před premiérou. Nerozhodla tak kvůli násilí nebo nahotě, které platí za obvyklé důvody pro takový krok. Může za to animovaná mapa světa, která se objevila v jednom z trailerů – konkrétně „linie devíti čar“ v Jihočínském moři, které podle vietnamského kabinetu narušují územní suverenitu země.
Mapa „opravdového světa“ se ve filmu objeví poté, co je Barbie řečeno, že musí opustit Barbieland. V záběru problikne jen na chviličku. Plán je celý barevný a velice nepřesný. O to zvláštnější je právě vykreslený detail na první pohled nevinných devíti čar, které jsou ve skutečnosti jedním ze symbolů dlouholetého geopolitického sporu mezi Vietnamem a Čínou.
Ministerstvo zahraničí uvedlo, že oceňuje možnost „zjišťovat, zda je zobrazení imaginární mapy světa nepřátelské národním zájmům“.
„Pro Číňany představuje linie devíti čar jejich legitimní nárok na Jihočínské moře,“ uvedl pro americký Vox Peter Zinoman, profesor historie a jihovýchodní Asie na Kalifornské univerzitě v Berkeley. „Pro Vietnamce zase symbolizuje nestoudný akt imperialistické šikany, který povyšuje čínské národní zájmy nad starší společný soubor zájmů socialistického bratrství,“ dodal.
Čína poprvé vkreslila linii do mapy v roce 1947. Jde o oblast, kde nyní buduje umělé ostrovy a vojenské základny, byť podle rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu z roku 2016 na ni nemá zákonné právo. To ale zemi nijak nebrání ji za brát za svou – devět čar je nakonec vyobrazených i na cestovních pasech Číňanů.
Vůči filmovému studiu Warner Bros. se kvůli této kontroverzní linii spustila vlna kritiky. Rýpli si i političtí představitelé z Washingtonu s tím, že pochybují, že by zakreslení čárek do mapy bylo náhodné. Tak se totiž k celé kauze vyjádřila sama společnost: „Je to kresba pastelkami, kterou jako by nakreslilo dítě. Čmáranice znázorňují Barbieinu vymyšlenou cestu z Barbielandu do ‚skutečného světa‘. Nebylo v úmyslu z toho udělat nějaké prohlášení.“
Čtěte také: Oligarcha Elon Musk chce zachránit Twitter i svět. Ale pro koho?
Filmový gigant nicméně už nedodal, že je Čína žádoucím odbytištěm hollywoodských děl. „Hollywoodští producenti by udělali cokoliv, aby vyšli vstříc čínskému publiku. Pokud by měli za to, že dát malou roli čínskému herci nebo natočit některé scény v Číně by pomohlo prodávat lístky do kina, udělali by to,“ řekl Voxu novinář Erich Schwartzel z The Wall Street Journal.
Filipíny
Stejně jako vietnamským úřadům vadila přerušovaná čára i Filipínám. Tamní cenzoři začali film ověřovat poté, co jej ve Vietnamu jejich protějšci zakázali. Přišlo tak dvojí přezkoumání filmu, konzultace s úředníky ministerstva zahraniční i právními experty.
Cenzurní komise nakonec uvedla, že po „pečlivém“ zkoumání filmu je přesvědčena, že „kreslená mapa“ nezobrazuje linii devíti čar. „Místo toho mapa zobrazuje trasu předstírané cesty Barbie ze Země Barbie do ‚skutečného světa‘, což je nedílná součást příběhu,“ doplnila k tomu komise.
Jeden z největších filipínských kritiků filmu, senátor Francis Tolentino, se pak musí spokojit s rozmazáním daných čar. Přesně to žádá Filipínská rada pro kontrolu a klasifikaci filmů a televize po hollywoodském studiu Warner Bros.
„Navíc Filipíny, Malajsie a Indonésie nejsou na mapě viditelné,“ pokračovala komise v odůvodnění sdíleném s novináři. „To je v ostrém kontrastu s mapami nalezenými v zakázaných filmech Sněžný kluk (2019) a Uncharted (2022),“ podotkla. Zkoumání také došlo k závěru, že čárky jsou na několika místech a kolem pevniny označené „Asie“ jich napočítali jen osm.
Jako třešnička na dortu se pak schválení filmu – s rozmazanými čárkami – shodovalo se sedmiletým výročím rozhodnutí mezinárodního tribunálu v Haagu, který rozhodl proti čínským nárokům v Jihočínském moři. A filipínské ministerstvo zahraničí nakonec uvedlo, že oceňuje možnost „zjišťovat, zda je zobrazení imaginární mapy světa nepřátelské národním zájmům“.