Tirana – Řeka Vjosa se stala prvním „říčním“ národním parkem v Evropě. Jedná se o jeden z posledních přirozených říčních toků na kontinentu, píše The Guardian.
Plynoucí 270 kilometrů z pohoří Pindos do Jaderského moře, Vjosa a její přilehlé okolí je domovem více než tisíce druhů rostlin a živočichů. Mezi nimi například supa mrchožravého nebo v Albánii téměř vyhynulého rysa balkánského. Unikátní ekosystém byl však dlouhá léta v ohrožení kvůli plánované výstavbě až 45 vodních elektráren na toku řeky.
Čtěte také: Další obětí války je příroda. A ta na naše chování nezapomene
Vláda si však její ekologický i turistický význam uvědomila a šlápla na brzdu. Jako národní park tak bude řeka ponechána bez jakýchkoliv umělých bariér a přehrad. Ředitel Evropské kanceláře Mezinárodního svazu ochrany přírody rozhodnutí označil za „milník“ pro biodiverzitu a obyvatele Albánie, přičemž vyzval ostatní evropské státy k podobným opatřením.
Ochránce přírody a zakladatel organizace RiverWatch Ulrich Eichelmann projekt považuje za významný. „Většina lidí ve Střední Evropě nikdy neviděla divokou, živoucí řeku bez dopadů činnosti člověka, tedy bez přehrad a umělých břehů,“ podotkl Eichelmann. Právě organizace RiverWatch se podle informací na svém webu mimo jinými podílela na podkladových studiích k režimům ochrany řeky Vjosy, kterou považuje za jednu z posledních svého druhu v Evropě.
Autor: fiš
[other_banner_1]