New York – Tiskové agentury a zpravodajské weby v USA hledají způsoby, jak pracovat s umělou inteligencí (AI). Agentura Associated Press (AP) vydala pravidla pro své novináře ohledně používání umělé inteligence. Nesmí ho používat k vytváření obsahu a obrázků, napsal server ABC News.
Generativní AI umí podle zadání vytvářet texty, obrazy, audio i video obsah. Zatím jí ale dělá problémy rozlišovat pravdivá fakta od těch smyšlených. Podle nových pravidel agentury AP by proto novináři měli obsahy generované umělou inteligencí prověřovat stejně jako informace z tradičních zdrojů. Zároveň ale nesmí publikovat články a obrázky vytvořené AI, pokud o nich samotný text nepojednává. Podobná pravidla má také server Wired.
„Vaše zprávy musí pocházet přímo od vás. Máte odpovědnost za správnost, spravedlivost, originalitu a kvalitu každého slova, které napíšete,“ vzkázal pak svým zaměstnancům šéfredaktor serveru Insider Nicholas Carlson.
Čtěte také: Lídři Ruska proti Putinově gerontokracii. Dá Kreml šanci nové straně?
Některé mediální organizace podporují novináře v tom, aby se s AI naučili pracovat. Nápomocná může být při vytváření titulků a přehledů již publikovaných zpráv nebo při hledání nových témat. Podle Carlsona by autoři mohli využívat umělou inteligenci taky při úpravách textů nebo při přípravě otázek k rozhovorům.
Agentura AP experimentuje s jednoduššími formami AI už několik let. Využívá ji například při psaní krátkých zpráv na základě sportovních výsledků. Minulý měsíc oznámila, že zpřístupní svůj archiv společnosti OpenAI, pod níž patří ChatGPT, aby se na něm nástroj mohl dál učit. Další zpravodajské organizace ovšem vyjádřily obavy, že společnosti jako OpenAI budou jejich obsah používat i bez předchozí dohody.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.