Jerevan – Poté, co se oblast Náhorního Karabachu vzdala ázerbajdžánským silám, je Arménie připravena přijmout vysídlené obyvatele, prohlásil premiér Nikol Pašinjan. Informace přináší zpravodajský web BBC.
Premiér Pašinjan zmínil, že nevidí „žádné přímé ohrožení“ etnických karabašských Arménů. Karabašské úřady přesto varovaly, že obyvatelstvo může čelit etnickým čistkám. Ázerbájdžán toto popřel a prohlásil, že usiluje o „mírovou reintegraci“ regionu.
V televizním projevu arménský premiér řekl, že přibližně 120 000 etnických Arménů by mělo být umožněno zůstat “ve svých domovech v důstojných a bezpečných podmínkách.” Dodal, že je země připravena na možný příliv uprchlíků a může přijmout až 40 000 rodin.
Čtěte také: Sen o svobodném Katalánsku neumírá. Puigdemont může rozhodnout o osudu Španělska
Karabašský ombudsman pro lidská práva Gegham Stepanyan na sociálních sítích napsal, že ulice hlavního města Chankendi, které Arméni nazývají Stepanakert, jsou “plné vysídlených lidí, hladových, vystrašených a v nejistotě.”
Síly v Náhorním Karabachu obvinily ázerbájdžánskou armádu z porušení příměří. Na záběrech ze sociálních sítí bylo vidět, jak se lidé v Chankendi utíkají schovat a v pozadí bylo slyšet něco, co znělo jako střelba z ručních zbraní. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany rychle odmítlo zprávy o obnovení bojů. Pašinjan rovněž sdělil, že příměří trvá, a popřel zprávy, že by ázerbájdžánská armáda vstoupila do hlavního města regionu.
Mezitím se ve městě Jevlach sešly delegace etnických Arménů a Ázerbájdžánců, aby jednaly o budoucnosti Náhorního Karabachu. Obě delegace byly zachyceny i se členy ruské mírové mise. Po několika hodinách ázerbájdžánská prezidentská kancelář prohlásila, že jednání byla uzavřena a do Náhorního Karabachu budou odeslány pohonné hmoty, zdravotnické potřeby a humanitární pomoc.
Autor: adne, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]