Melbourne – V částech Austrálie začalo předčasné hlasování v přelomovém referendu o vytvoření nového orgánu pro Aboridžince. Ten by měl radit parlamentu ve všech otázkách, které se týkají původních obyvatel, píše AlJazeera. Opatření se ale zatím netěší dostatečné podpoře většinové společnosti. Samotné referendum proběhne 14. října.
Během předčasného otevření volebních místností pro lidi, kteří nebudou moct volit den referenda, se do ulic Melborne vydal australský premiér Anthony Albanese, který návrh podporuje. „V následujících 14 dnech budou k přesvědčení lidí nejdůležitější konverzace mezi čtyřma očima. Jedině tak můžeme schválit požadavek drtivé většiny domorodých lidí a obyvatel ostrovů Torresova průlivu,” řekl labouristický předseda vlády.
Zastánci referenda tvrdí, že kladné přijetí referenda by zajistilo hlas domorodým obyvatelům ve vládních rozhodováních. Odpůrci argumentují tím, že by kladný výsledek ještě více Australany rozdělil na základě jejich původu, aniž by se snížila závažná nerovnost, s níž se původní obyvatelé potýkají.
Čtěte také: Fosilní Austrálie chce být supervelmocí obnovitelné energie. Slibuje to čerstvě zvolený premiér
Zatím mají navrch odpůrci návrhu. Podle průzkumu z minulého týdne klesl počet lidí ochotných hlasovat „pro“ na 33 % – ještě v květnu to přitom bylo o patnáct procentních bodů víc. Premiér i další zastánci ale stále věří v pozitivní výsledek. „Australané se tradičně rozhodují, až když se blíží samotné hlasování. Máme ještě dvanáct dní, což je dost času na diskuzi,“ říká Dean Parkin, ředitele kampaně Yes23. Pro změnu ústavy je ale v referendu potřeba získat nejen většinu všech obyvatel, ale také nadpoloviční většinu v alespoň čtyřech z šesti států.
Austrálie zatím nemá žádnou dohodu s původními obyvateli. Ti kvůli historii britské koloniální nadvlády dnes tvoří pouze 3 % ze šestadvacetimilionové populace ostrova. Zůstávají přitom nejvíce znevýhodněnou skupinou v zemi. Jejich průměrná doba dožití je o 8 let nižší než u ostatních Australanů a nepoměrně intenzivněji se potýkají se sebevraždami, domácím násilím nebo pobyty ve vězení.
Autor: domlav
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]