Baku – Ázerbájdžán pokračuje druhým dnem ve vojenské operaci ve sporném regionu Náhorní Karabach, jež je zdrojem letitého sporu mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Napětí se zde stupňovalo už několik měsíců, informovala BBC.
Ve středu ázerbájdžánská armáda deklarovala, že v bojích bude pokračovat, dokud se etničtí Arméni obývající spornou enklávu nevzdají. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany uvedlo, že během první dne zneškodnilo většinu arménského vojenského vybavení.
Podle úřadů v Náhorním Karabachu při ostřelování a v následných bojích zemřelo 27 lidí, včetně 2 civilistů.
Baku prohlásilo, že je připravené jednat o klidu zbraní. Trvá na tom, že „nelegální arménská“ armáda musí složit zbraně.
Arménský premiér Nikol Pašinjan ale obvinil Ázerbájdžán, že cílem jeho vojenské operace jsou „etnické čistky“ na území enklávy.
Čtěte také: Sucho, požáry i řícení skal. Jaká léta Evropu čekají s klimatickou krizí?
Ruské ministerstvo zahraničí a americký šéf diplomacie Antony Blinken vyzvali ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva, aby neoprávněný útok ukončil. Útočící země se však brání. Podle ní je to reakce na smrt 6 Ázerbájdžánců, včetně 4 policistů, kteří zemřeli při výbuchu 2 min v úterý ráno.
Ázerbájdžán vedl útok po celé linii doteku. Jeho armáda ostřelovala hlavní město oblasti Stěpanakert a další významnější města a vesnice. K útokům používá děla a bezpilotní letadla, mimo jiné i turecké drony Bayraktar, které se využívají také při bojích na Ukrajině.
⚡️The Ministry of Defense of Azerbaijan publishes footage of new attacks on Armenian positions and columns of military equipment in Nagorno-Karabakh, carried out by a Bayraktar TB2 UAV. pic.twitter.com/RcvXFTYJie
— War Monitor (@WarMonitors) September 19, 2023
K situaci se vyjádřili také zástupci Evropské unie a generální tajemník OSN Antonio Guterres. Všichni volají po jednom – po okamžitém příměří, napsal Guardian.
Podle odborníků se Ázerbájdžán po mnohaměsíční blokádě Lačinského koridoru nyní snaží ovládnout celý region. To vyvolává obavy u tamních etnických Arménů, kteří se bojí, že se razantně sníží jejich bezpečnost a svoboda. Poradce ázerbájdžánského prezidenta Hikmet Hajijev ale tvrdí, že „jeho země je připravená etnickým Arménům dopřát všechny práva a svobody pod záštitou ústavy“.
Rusko, jež mělo zde pravidelnou vojenskou posádku, nyní podle arménského premiéra Náhorní Karabach pomalu opouští. Arménie tedy hledá spojence jinde. Tento týden by se měla více než stovka arménských vojáků zúčastnit vojenského cvičení s americkými jednotkami.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.