Mnichov – Vítězem zemských voleb v Bavorsku je Křesťansko-sociální unie (CSU) tamního premiéra Markuse Södera. Na druhém a třetím místě skončily krajně pravicové strany Svobodní voliči (FW) a Alternativa pro Německo (AfD), informují servery Deutsche Welle a BBC. Nedělním volbám předcházela vypjatá kampaň, kterou někteří experti označují za „toxickou.“
Lídr CSU Markus Söder prohlásil, že zisk 37 % hlasů mu umožní vytvořit silnou a stabilní vládu. V tomto týdnu bude jednat s představiteli Svobodných voličů (FW), s nimiž chce navázat na současnou koaliční spolupráci. „Zajistíme, abychom i v těchto časech udrželi Bavorsko silné a dobré,“ dodal Söder.
Klíčovou postavou v povolebním vyjednávání tedy bude šéf strany FW a bavorský vicepremiér Hubert Aiwanger. Jeho strana se s téměř 16procentní podporou voličů umístila na druhém místě, a to navzdory nedávnému obvinění z antisemitismu, jež Aiwanger označil za „hon na čarodějnice.“
Jako třetí skončila Alternativa pro Německo (AfD) s 14,6 % hlasů. I tuto stranu provázely během kampaně skandály. Její představitelé opakovaně tvrdili, že dostávají násilné výhrůžky. Spolupředseda strany Tino Chrupalla skončil pár dní před volbami na jednotce intenzivní péče, protože ho údajně někdo napadl na volebním mítinku. Podporovatelé AfD dokonce věří, že mu útočník píchl injekci s toxinem, ale policie pro to zatím důkazy nenašla.
Čtěte také: „Protipožární zeď“ proti AfD se drolí. Krajní pravice v Německu nebývale posiluje
Spolupředsedkyně populistické AfD Alice Weidel v září informovala, že se kvůli obavám o bezpečí své rodiny přesunula do zabezpečeného domu. Volebních shromáždění se poté účastnila pouze na dálku s tím, že riziko útoku na ni a její blízké stále trvá. Ve skutečnosti ovšem trávila dovolenou v zahraničí. Svědkové totiž Weidel a jejího partnera viděli v plážové restauraci na Mallorce.
Bavorské volby ukázaly klesající podporu stran vládní koalice. Nejúspěšnější z nich byli Zelení s 14procentní voličskou podporou. Během kampaně se přitom strana stala terčem některých pravicových voličů. Na jedné akci postavili odpůrci vládní politiky stánek s rajčaty a kameny, aby měli na zástupce Zelených čím házet. Na jiném shromáždění někdo doopravdy kamenem zasáhl přítomného vládního politika, a to jednu z šéfek strany Zelení Katharinu Schulze. Sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze získala 8,4 % a liberální Svobodná demokratická strana (FDP) 3 procenta hlasů.
Od druhé světové války vede Bavorsko téměř nepřetržitě konzervativní CSU. Nálada mezi německými voliči se ale postupně začíná měnit. Důvodem je řada krizí, s nimiž se Německo v uplynulých letech a měsících potýká. Příkladem je ruská agrese na Ukrajině, během níž země přijala přes milion válečných uprchlíků, vyšší ceny nebo přílišná závislost na ruském plynu.
Zemské volby v Bavorsku a sousedním Hesensku jsou pouze první z řady klíčových voleb, jež se budou v následujících dvou letech konat po celém Německu. Příští rok bude patřit také volbám do Evropského parlamentu, konají se také zemské volby v Durynsku, Sasku a Braniborsku.
V roce 2025 němečtí voliči vyberou nové obsazení federální vlády.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.