08. 08. 2023, 10:01

Británie přesouvá uprchlíky do plovoucích nocleháren, lidskoprávní organizace jsou proti

Dorset – První malá skupina osob hledajících azyl se nalodila na bezmotorové ubytovací plavidlo Bibby Stockholm kotvící v Dorsetu na jihu Velké Británie. Některé organizace zabývající se lidskými právy považují celou akci za „nehumánní“. Úřady se ale hájí tím, že je bezpečná a ušetří peníze, píše BBC. 

Na palubu se běženci dostali až se zpožděním. Úřady se totiž snažily zajistit dostatečné zdravotní a bezpečnostní podmínky.

Loď by měla pojmout až 500 mužů. V Dorsetu počkají na to, jak dopadnou jejich žádosti o azyl.

Britské ministerstvo vnitra uvedlo, že 15 lidí se přesunulo na loď, skupina dalších 20 osob se ale odmítla nalodit. Není jasné, proč k tomu došlo. Ředitelka ministerstva pro azylové ubytování Cheryl Avery řekla, že „nemůže zacházet do podrobností o soudním řízení u každého jednotlivce“. „S naloděním osob budeme pokračovat dál i v následujících týdnech“, dodává Avery.

Čtěte také: Švédští demokraté chtějí přehodnotit vztahy s EU, do debaty vrací téma swexitu

Steve Smith, výkonný ředitel charitativní organizace na pomoc běžencům Care4Calais, sdělil, že „žádný z žadatelů o azyl, kterého podporujeme, se na loď nedostal, protože jejich právní zástupci přesun zrušili“.  Tvrzení doplňuje o informaci, že jsou mezi běženci „zdravotně postižení, někteří přežili mučení a moderní otroctví nebo mají za sebou traumatické zážitky na moři“.

Amnesty International přirovnává Bibby Stockholm k „vězeňským kobkám z viktoriánské éry“. Jde podle organizace také o „naprosto ostudný způsob, jak ubytovat někoho, kdo prchá před před terorem, konflikty a pronásledováním“.

Ministryně vnitra Sarah Dinesová tvrdí, že poskytují „základní, ale řádné ubytování“. Chce tím vyslat „důraznou zprávu o sice řádném, ale nikoliv luxusním ubytování“.

Aktuálně se nachází na území Británie okolo 51 000 migrantů v hotelech. Ti podle úřadů stojí daňové poplatníky 6 milionu liber denně. Ministerstvo vnitra plánuje i jiné alternativní ubytování – na palubě dalších dvou lodí nebo v prostorech bývalé vojenské základny ve východním Sussexu a Essexu. To by mělo snížit výdaje.

Loď Bibby Stockholm patří společnosti Bibby Line. Dříve ubytovala migranty, uprchlíky či bezdomovce ve Švédsku, Německu nebo také v Nizozemsku.

Autor: domlav, Foto: Shutterstock

Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem

[other_banner_1]