Paříž – Dvojice ruských prokremelských youtuberů vystupujících pod přezdívkami Vovan a Lexus napálila v patnáctiminutovém interview bývalého prezidenta Francie Hollanda. Duo Vladimir Kuzněcov a Alexej Stoljarov vystupovali v rozhovoru jako bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko a dotazovali se na „skutečnou“ roli Minských dohod v rusko-ukrajinském konfliktu. Informuje o tom zpravodajský server Euronews.
Podle interpretace ruské dvojice měly Minské dohody zprostředkované Německem a Francií sloužit jako prostředek k nákupu ukrajinského času. Nikoliv jako nástroj pro ukončení války na Donbase. V telefonátu s údajným Porošenkem vysvětluje Holland důvody k uzavření úmluvy vzešlé ze summitu v Minsku v začátku roku 2015.
Čtěte také: Konec drancování oceánů? Globální dohoda BBJN může ukončit nejhorší excesy
„Byla to myšlenka, že to byl Putin, kdo chtěl získat čas. Byli jsme to ale my (Francie a Německo), kdo tohle naopak prosazoval. Cílem bylo umožnit Ukrajině zotavit se, posílit její zdroje,“ vysvětluje dřívější francouzský prezident.
Na sociální síti Twitter se v reakci na vyjádření Hollanda objevují spekulace uživatelů nad skutečným záměrem dohod v Minsku. Podle některých nemělo dojednání pomoci k dosažení míru v regionu, nýbrž sloužilo jako nástroj Severoatlantické aliance k okamžité militarizaci Ukrajiny a vyvolání války.
Bývalý francouzský prezident však ve vyjádření pro francouzský list Liberation svůj výklad omlouvá. Popírá, že by svým podpisem pod úmluvou umožnil Ukrajincům společně s dalšími účastníky jednání připravit se na válku. „Bylo na Ukrajině, aby opět získala stabilitu, rovnováhu a posílila svou armádu,“ vysvětluje deníku své vyjádření.
Dvojice Vovan a Lexus již v minulosti volala světovým lídrům. V červenci 2020 například gratulovali polskému prezidentovi Dudovi k jeho znovuzvolení, když vystupovali pod identitou generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Duda je v rozhovoru ujišťoval, že Polsko příslušníky sexuálních menšin nediskriminuje.
Poté, co Rusko zaútočilo v únoru minulého roku na Ukrajinu, přesunuli svůj zájem jinam. Soustředili se na osoby v Evropě a Severní Americe spojené nějak s tímto konfliktem. Šlo například o britského ministra obrany Bena Wallace. Společné bylo, že tito lidé kritizovali ruské dezinformace a ruský režim.
Autor: Hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]