Po sedmi letech se do Španělska vrátil někdejší katalánský premiér Carles Puigdemont. U Vítězného oblouku, který leží jen kousek od regionálního parlamentu v Barceloně, promluvil ke zhruba 3500 stoupenců.
„Přišel jsem dnes, abych vám připomněl, že jsme stále tady. Nemáme právo se vzdát, právo na sebeurčení patří lidem. Katalánsko musí mít možnost rozhodnout o své budoucnost,“ pronesl v projevu v místě, které by díky své blízkosti k parlamentu nemohlo být symboličtější.
Puigdemont v roce 2017 uprchl před španělskou justicí do belgického města Waterloo, kde dlouhodobě pobýval. Nedávno se přesunul do jižní Francie, aby mohl lépe naplánovat svůj návrat.
Čtěte také: Sen o svobodném Katalánsku neumírá. Puigdemont může rozhodnout o osudu Španělska
Někdejšímu lídrovi Katalánska a jedné z nejvýraznějších tváří boje za nezávislost ale hrozí zatčení. Španělský premiér Pedro Sánchez výměnou za podporu pro svoji menšinovou vládu prosadil amnestii pro všechny, kdo se podíleli na uspořádání protiústavního referenda v roce 2017 – zahrnuje celkem asi 400 lidí. Amnestie se ale nevztahuje na zneužití veřejných zdrojů ve spojitosti s tímto referendem, a z toho je podezřelý právě i Puigdemont.
Jakmile expremiér dokončil svůj projev, obklopen členy své strany Junts per Catalunya, tedy Společně pro Katalánsko se vydal směrem k parlamentu. Tam ale nedošel, jednoduše zmizel – nebyl ve skupince politiků, kteří vstoupili do parlamentu, který byl obklopen policisty.
Ti okamžitě odstartovali „operación jaula“, tedy operaci „klec“, aby ho vypátrali. Puigdemont údajně uprchl v autě, takže kolem hlavních výjezdů z Barcelony, ale také na dálnicích, včetně té, která vede do Francie, nechala rozestavět checkpointy.
Zatím zadrželi policistu, který expremiérovi v útěku pomáhal. Informoval o tom list El País s odkazem na dobře informované zdroje. Je to majitel vozu, kterým Puigdemont zřejmě unikl.
Není to ostatně poprvé, co se Puigdemontovi podařilo policii doslova proklouznout mezi prsty. O tom, že se do Španělska vrátí, na sociálních sítích totiž informoval den předem. Také v roce 2017 ujel přikrčený na zadním sedadle auta značky Škoda přes hranice do Marseille, odkud přeletěl do Belgie.
Čtěte také: Pistolky na vodu a hon na čarodějnice. Jak Barcelona bojuje proti nadměrnému turismu
Puigdemont se podle svých slov chtěl účastnit zasedání parlamentu, který dnes rozhoduje o tom, kdo se stane katalánským premiérem. V předčasných volbách letos v květnu vůbec nejvíce hlasů získala Socialistická strana a její lídr v Katalánsku Salvador Illa. Ten má podporu i další ze separatistických stran ERC (Republikánská levice Katalánska), jež byla ve volbách třetí. Puigdemontova strana Junts tehdy skončila druhá. Sám expremiér v nich byl zvolen poslancem a chtěl se tedy účastnit zasedání parlamentu.
Zatím není jasné, co se nyní bude dít. Pokud se policii opravdu podaří Puigdemonta zadržet, bude zřejmě převezen do Madridu před Nejvyšší soud, popisuje server Politico. Pak se rozhodne, zda půjde do vazby a počká tam na svůj proces, nebo zda se dostane ven na kauci.
Jeho zadržení může ale opět rozvířit vody nejen v Katalánsku, ale také v celém Španělsku. Sánchezova menšinová vláda se neobejde bez podpory katalánských separatistů, včetně Junts a ERC, a také baskických nacionalistů. Otázkou ale je, kdo z nich by mohl kvůli případnému Puigdemontově zadržení svou podporu odvolat, a tím „složit“ celou vládu ve Španělsku.
Autorka: sim / Foto: Shutterstock /Alexandros Michailidis