Vídeň – Za deset let vzrostl počet uživatelů drog o 23 procent – z 240 milionů v roce 2011 na 296 milionu lidí v roce 2021. Vyplývá to z výroční zprávy Organizace spojených národů zveřejněné v neděli. Report současně varuje, že válka na Ukrajině může vyvolat expanzi výroby a obchodu se syntetickými drogami v tomto regionu, informuje Al Jazeera.
„Svět v současné době zažívá dlouhodobý nárůst nabídky i poptávky po kokainu. Vnímáme ho po celém světě a pravděpodobně podnítí rozvoj nových trhů za tradičními hranicemi,“ stojí ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu. Mimo již zavedené trhy v Severní Americe, střední a západní Evropě instituce identifikuje jeho překotný rozmach i v jihovýchodní Evropě, Africe a Asii.
Čtěte také: Latinská Amerika pod dohledem Velkého bratra. V ulicích i ve virtuálním prostoru
Obdobný vývoj report spatřuje i v případě obchodu s metamfetaminem. Bezmála 90 procent této látky pocházelo výhradně ze Severní Ameriky a jihovýchodní Asie. Produkce a obchod se ale nyní soustřeďují také v Afghánistánu – v zemi dosud známé výrobou heroinu. Podle analytiků může současný trend ve výrobě drog v Afghánistánu znamenat obrat v drogové ekonomice této země.
Zdravotní problémy spojené s užíváním drog přitom zůstávají nadále alarmující. Počet jedinců s poruchami podmíněnými toxikománií stoupl na 39,5 procenta. Podle dat, jež má OSN k dispozici, zároveň pouze jeden člověk z pěti se svou závislost na narkotikách jal léčit.
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]