Foto: Vlajky Evropské unie a Česka / Zdroj: Shutterstock
Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell vydal prohlášení, ve kterém volá po „okamžitém příměří“ v Libanonu poté, co izraelská armáda podle svých slov zahájila pozemní vojenskou operaci proti Hizballáhu.
Čtěte také: Válka, nebo „jen další fáze agrese“? Izraelská armáda tvrdí, že vstoupila do Libanonu
Podle novináře bruselského serveru Euronews, Jorgeho Liboreira, mělo původně jít o prohlášení podepsané všemi státy EU, které však zablokovala Česká republika. Borell se měl po českém vetu rozhodnout vydat prohlášení pouze pod svým úřadem, tvrdí Liboreira na svém účtu na sítí X.
Nejde o první případ, kdy Praha v rámci sedmadvacítky stojí za Izraelem navzdory výrazné přesile. Například letos v únoru takto spolu s Maďarskem blokovaly sankce proti extremistickým židovským osadníkům, kteří mají svá ilegální obydlí na okupovaném Západním břehu. „Bojkot přišel hned na začátku schvalovacího procesu,“ uvedly tehdy Seznam Zprávy, které zprávu přinesly.
Česko patří v rámci Evropy mezi z přední dodavatele zbraní pro Izrael. Podle dat Stockholm International Peace Research Institute vydaly české úřady mezi lety 2018 a 2022 exportní licence v hodnotě více než dvě miliardy korun. Za stejné období více zbraní k vývozu umožnilo z EU jen Německo, Rumunsko a Itálie.
Izraelský vpád do Libanonu přichází v napjatém období, během nějž Izrael stupňuje útoky na oblasti u svého severního souseda, kde působí ozbrojené hnutí Hizballáh.
Před necelými dvěma týdny otřásly Libanonem exploze pagerů a vysílaček, které zabily desítky a zranily tisíce lidí včetně civilistů a dětí. V pondělí 23. října pak během masivního bombardování IDF usmrtila téměř pět set lidí během jediného dne. O víkendu svým náletem izraleská armáda zabila nejvyššího představitele Hizballáhu, Hasana Nasralláha.
Čtěte také: Libanon na útěku. Milion lidí prchá před izraelským bombardováním