Peking – Sledujte pro nás lidskoprávní aktivisty a vašim rodinám se nic nestane. Taková je podle serveru BBC taktika, kterou čínská vláda používá k zastrašování Ujgurů žijících v zahraničí. Útlak muslimské menšiny ze severozápadu Číny odsoudili představitelé řady západních zemí. Čína označuje nařčení za neopodstatněná.
„Nemyslela jsem si, že tě ještě někdy uvidím,“ řekla Alimovi jeho matka ve videohovoru. Rozloučili se před šesti lety, kdy Alim uprchl z Číny do Velké Británie. Kvůli špatnému spojení i záplavě emocí si toho příliš neřekli a většinu hovoru strávili v slzách. Alim zpětně nedokázal určit, jestli se jeho matka nachází doma v čínské provincii Sin-ťiang, nebo v internačním táboře, v nichž čínská vláda údajně zadržuje přes milion Ujgurů.
Čtěte také: Krvavý příběh kokainu: Kolik násilí a smrti je za jednou čárou v pátek večer?
Čínská policie krátce na to Alima požádala, aby se účastnil setkání ujgurských lidskoprávních aktivistů. Zároveň naznačila, že v případě odmítnutí by se mohlo jeho rodinným příslušníkům žijícím v Číně něco přihodit. „Z mé rodiny se stali rukojmí,“ vysvětlil Alim pro server BBC. Nabídku spolupráce ale nakonec odmítl, protože nechtěl zradit vlastní národ: „Pokud je toto cena, kterou musím zaplatit, udělám to,“ dodal k tomu.
Experti potvrzují, že této formě nátlaku čelí většina ujgurských uprchlíků. Britské ministerstvo vnitra ji označilo za nepřijatelnou. Podle čínského velvyslanectví v Londýně jsou ovšem obvinění z útlaku naprosto bezdůvodná a Čína „chrání Ujgury a jejich kontakt s příbuznými v zahraničí v souladu se zákonem.“
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.