Londýn/Tokyo – Britský premiér Rishi Sunak označil Čínu za největší výzvu pro globální bezpečnost a prosperitu naší doby. Podle deníku The Guardian tak v závěru summitu G7 zašel dále, než je samotné prohlášení ekonomicky nejvyspělejších zemí světa.
Čína je jediná země, která “má prostředky i záměr přetvořit světový řád”, řekl Rishi Sunak v závěru summitu G7. Britský premiér tak Čínu staví ještě výš než Rusko, pokud jde o globální bezpečnostní hrozbu. Prohlášení zemí G7 přitom letos odkazuje spíše na „odstranění rizik“ než úplné „odpojení“ od jejich vztahu s Čínou.
Čtěte také: Běloruská nezávislost se rozplývá, i kvůli sankcím. Lukašenka navíc zrazuje jeho zdraví
Země G7 popsaly vztahy s Čínou spíše jako výzvu než hrozbu. Společné prohlášení obsahuje ale i tvrdá slova vyzývající Čínu, aby přestala zasahovat do lidských práv v Tibetu a Sin-ťiangu. Země vydaly kritické prohlášení o Pekingu, a souhlasily se zřízením nového orgánu, který bude bojovat proti „ekonomickému nátlaku“ ze strany Číny.
V provolání mimo jiné stojí i „vážné znepokojení“ z územních sporů v Jihočínském moři a narůstající agresivitou Pekingu vůči Tchaj-wanu. Národy se podle vyjádření “rozhodně staví proti jakýmkoliv jednostranným pokusům změnit status quo silou nebo nátlakem.” Země také vyzvaly Čínu, aby využila svého vlivu na Rusko, a přispěla tak k jeho stažení z Ukrajiny.
Sunak ve svém projevu v mírovém centru v Hirošimě také oznámil, že země G7 budou dále spolupracovat, protože spolu s dalšími státy mohou čelit zranitelnosti dodavatelských řetězců z Číny, ale i podniknout kroky nezbytné k ochraně před nepřátelskými investicemi. Čína v reakci na společné prohlášení G7 vyjádřila „silnou nespokojenost“, a podala stížnost Japonsku, které letos setkání zemí hostilo.
Autor: mik
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]