Okuma – Jaderná elektrárna Fukušima Daiichi začala ve čtvrtek vypouštět upravenou radioaktivní vodu do Tichého oceánu. Podle AP tento kontroverzní krok přiměl Čínu k zákazu dovozu mořských plodů z Japonska.
Lidé proti tomuto rozhodnutí protestovali jak v Japonsku, tak v okolních zemích. Japonské rybářské skupiny se už dříve obávaly, že tento krok poškodí pověst jejich mořských plodů.
Čtěte také: Kde byl a co vlastně dělal Prigožin v době mezi pokusem o puč a smrtí?
Čínské celní úřady v reakci na vypouštění znečištěné vody do oceánu okamžitě zakázaly dovážet mořské produkty z Japonska. Podle čínských úřadů se „dynamicky upraví příslušná regulační opatření podle potřeby tak, aby se zabránilo rizikům vypouštění jaderně kontaminované vody pro zdraví a bezpečnost potravin v Číně“.
Krátce po tomto oznámení řekl Tomoaki Kobayakawa, prezident společnosti vlastnící jadernou elektrárnu, že se „připravuje možnost kompenzovat majitelům japonských podniků škody, které vzniknou zákazem vývozu ze strany zahraniční vlády“. Kobayakawa dodal, že společnost Tokyo Electric Power Company (TEPC) udělá vše pro to, aby Číně poskytla vědecké podklady o neškodnosti vypouštěné kontaminované vody, a zákaz tak mohl být co nejdříve zrušen.
Japonská vláda a TEPC tvrdí, že voda musí být vypuštěna, aby se vytvořil prostor pro vyřazení elektrárny z provozu. Čištění a ředění má učinit odpadní vodu bezpečnější, než požadují mezinárodní standardy, a její dopad na životní prostředí bude zanedbatelný. V Číně a Jižní Koreji některé skupiny vyvolávají debatu o dopadech takového kroku, což z vypouštění vody činí politický i diplomatický problém.
Autor: mik
Foto: Phillip Fong/Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.