Hongkong – Nejzadluženější developer světa na poslední chvíli představil plán na restrukturalizaci svých dluhů. Je však nepravděpodobné, že se povede zabránit jeho pádu, informuje agentura Reuters.
Dříve byla jednou z největších firem v Číně, dnes je na pokraji likvidace. Skupina Evergrande započala své působení ke konci 90. let. Od té doby se proměnila z malého lokálního developera ve východoasijského giganta s přesahem do provozu zábavních parků, automobilového průmyslu a pojišťovnictví.
Byznys model developera stál na tom, že si skupina od věřitelů půjčovala obrovské sumy peněz, které následně využívala na stavbu bytů. Byty následně developer ještě před dokončením rozprodal a z výdělků financoval půjčky na další projekty. Tento model vedl k předlužení a společnost k roku 2021 přestala splácet část svých dluhů. Ve stejnou dobu pozastavila stavbu stovek projektů kvůli nedostatku finančních prostředků.
Čtěte také: Čína začíná být netrpělivá. Připravujeme se na nejhorší a doufáme, že se to nestane, říká Tingting Liu
Od roku 2021 se čínská skupina Evergrande potýká s vážnými finančními problémy. Akcie firmy za poslední tři roky ztratily 99 % své hodnoty a společnost je již třetím rokem v miliardových ztrátách. Jen za první polovinu letošního roku zaznamenala ztrátu více než 33 miliard jüanů, tedy v přepočtu téměř 104 miliard korun. Celkově firma dluží věřitelům více než 300 miliard dolarů, asi 6,7 bilionu korun.
V září tohoto roku se část věřitelů společnosti připojila k návrhu na likvidaci u soudu v Hongkongu. Toto soudní řízení má začít příští pondělí. Management skupiny Evergrande se tak snaží o vyjednání podmínek restrukturalizace dluhu a o reorganizace struktur korporace. Tento týden společnost představila plán, podle kterého nabídla vyměnit část dluhu drženého zahraničními investory za akcie Evergrande. Zbytek dluhu nabízí splatit neobchodovatelnými certifikáty, které by byly kryté zahraničním majetkem. Podle zdrojů agentury Reuters však není pravděpodobné, že by věřitelé tento plán přijali.
Pravděpodobnost likvidace skupiny Evergrande tak roste. Sektor stavebnictví v Číně tvoří až 30% HDP a případná likvidace by tak měla zásadní dopad na chod ekonomiky. Věřitelé by mohli přijít až o 97 % svých investic, zaměstnanci dodavatelského řetězce by mohli ztratit práci a běžní čínští občané by mohli přijít o domy, které jim byly slíbeny.
Autor: atlov, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]