Chartúm – Naděje na klid zbraní v hlavním městě Chartúmu nepřinesl ani mezinárodně zprostředkovaný stav příměří. Ten pro africkou zemi vyjednal ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken. Během dočasného míru mělo dojít k evakuaci civilistů a raněných z míst zasažených bojem. Podle obyvatel Chartúmu byla ale i v době prozatimního smíru slyšet v hlavním městě střelba. Informuje o tom zpravodajský server The Guardian.
Pouliční boje mezi oficiální armádou, tedy jednotkami generála Abdela Fattáha Burhána, a milicemi Rapid Support Forces (RSF) viceprezidenta Mohameda Hamdana Dagala, zvaného Hemedti, dovedly krvavými boji zmítaný Chartům na pokraj humanitární nouze. Střety připravily město o základní služby a odřízly obyvatele od potřebných léků. Právě medikace je pro vojenské jednotky častou pohnutkou k rabování zdravotnických zařízení.
Čtěte také: Drama v Súdánu: Na krvavý souboj o moc mezi dvěma generály nejvíce doplácejí obyčejní lidé
Farid Aiywar, vedoucí delegace Mezinárodního společenství Červeného kříže, ale uvádí, že v současné chvíli není možné městu poskynout jakoukoli humanitární pomoc. „Volají nám různé organizace a lidé v pasti a žádají o evakuaci,“ přiblížil situaci. Zdravotní systém v Chartúmu a přilehých městech je podle něj blízko úplnému kolapsu.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v souvislosti s probíhajícími boji odsoudila podlé útoky na nemocnice. Ty se často ocitají pod palbou útočníků. Podle WHO je agrese v okolí nemocničních zařízení „porušením mezinárodního práva a práva na zdraví“.
Většina zraněných v Súdánu pochází z řad civilistů, kteří se ocitli uprostřed bojů znepřátelnených jednotek. Cyrus Paye, koordinátor projektu Lékaři bez hranic, uvádí, že mezi vážně zraněnými jsou i děti.
Autor: hope
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]