Vatikán – Papež František opět posunul církev kupředu. Vatikán totiž začátkem měsíce potvrdil, že transsexuálové mohou být pokřtěni nebo mohou zastávat roli kmotrů. Tento krok vítají i trans ženy z italského města Torvaianica, které mají k papežovi od dob pandemie blízko, popsal Associated Press.
Vatikán začátkem listopadu oznámil kroky, kterými se přiblížil LGBTQ+ komunitě. Podle dokumentu, který 21. října podepsali papež František a kardinál Víctor Manuel Fernández – jenž stojí v čele vatikánského Dikasteria pro nauku víry – mohou být transgender lidé pokřteni, pokud to nevyvolá pohoršení a zmatek.
Čtěte také: Statisíce pedofilních zločinů po celém světě otřásají církví, papež František chystá rozsáhlé reformy
Vedle zelené pro křty mají transsexuálové také možnost stát se kmotry nebo svědčit na svatbách. Dokument tak zvrátil absolutní zákaz z roku 2015, který trans lidem znemožňoval sloužit jako kmotři. Papež František také nedávno samostatně naznačil, že stejnopohlavní páry mohou přijímat církevní požehnání.
„Je to významný krok pro inkluzi transsexuálů. Je to velká a dobrá zpráva,“ okomentoval pro AP Francis DeBernardo, výkonný ředitel marylandské organizace New Ways Ministry, která se zasazuje o větší přijetí LGBTQ, neboli queer, lidí v církvi.
Pouto z dob pandemie
Jižně od Říma se nachází městečko Torvaianica, ve kterém žije komunita transsexuálních žen, jež mají k papežovi poměrně blízko. Když se světem začal šířit koronavirus, nevěděly, na koho se obrátit. Některé z nich se živily prostitucí a nacházely se v zoufalé situaci – přišly totiž o zdroje příjmů a potřebovaly pomoc.
Tamní farář, Andrea Conocchia, otevřel nešťastným ženám dveře svého kostela. Celkem se jich na Conocchia obrátilo asi 150. On se postaral o to, aby měly jídlo, hygienické potřeby nebo léky.
A protože pandemie a ekonomické potíže pokračovaly, farář povzbudil ženy, aby začaly psát papežovi a žádaly o to, co potřebují. „Dopisy prvních čtyř žen se koupaly v slzách. Proč? Protože se styděly. Říkaly: ‚Otče, nemohu papeži říct, co jsem dělala a jak jsem žila’.“
Nakonec ale hlavě katolické církve vše napsaly. Zanedlouho přišla první pomoc od papežova almužníka, který o rok později doprovázel ženy na očkování proti covidu. Mnoho z těchto žen totiž nesmělo legálně žít v době pandemie v Itálii, a tak neměly ani přístup k očkování.
Vatikán jim proto zařídil očkování ve vlastním zdravotnickém zařízení, kde vakcíny dostaly dříve než většina Italů. Samotný papež pak skupinu žen požádal o setkání. Teď se tyto transsexuálky každý měsíc účastní papežových středečních generálních audiencí, na které mají k dispozici i VIP místa.
Minulý víkend se členky komunity z Torvaianici s Františkem opět setkaly. Pozval je totiž, aby se připojily k obědu ve vatikánské aule, kam papež pozval ještě více než tisíc lidí v nouzi a bez domova. Setkání proběhlo při příležitosti Světového dne chudých, který vyhlásila katolická církev. Pro marginalizovanou trans komunitu bylo pozvání finálním stvrzením toho, že je papež vítá.
„Dříve pro nás byla církev uzavřená. Neviděli nás jako normální lidi, ale jako ďábla. Pak přišel papež František a dveře církve se nám otevřel,“ popsala Andrea Paola Torres Lopez, kolumbijská transgender žena známá jako Consuelo.
Kdo je papež, aby soudil?
Organizace zasazující se o práva LGBTQ+ také uvítaly Františkovo poselství. Podle nich se totiž homosexuálové a transsexuálové dlouhodobě cítili vyloučení a diskriminovaní církví. Papež František se však během svého úřadu snaží alespoň do jisté míry reformovat pohled duchovenstva na LGBTQ+ komunitu.
V roce 2013 pronesl – v reakci na informace o údajně homosexuálním knězi – dnes už slavnou větu: „Kdo jsem já, abych soudil.“ V lednu tohoto roku zase prohlásil, že „být homosexuálem není zločin“, když kritizoval zákony, které homosexualitu kriminalizují. Řekl také, že každý je v církvi vítán a všichni jsou děti Boží. Následně ještě k otázce homosexuality dodal: „Ano, je to hřích. Ale nejprve je třeba rozlišovat mezi hříchem a zločinem.“
Jeho postoj však nesdílí celá katolická církev. To se ukázalo třeba na vatikánském shromáždění biskupské synody – našli se totiž tací, co „vítání“ queer osob v církvi nepodporují. A někteří konzervativní katolíci, včetně církevních představitelů, papežův přístup dlouhodobě zpochybňují a kritizují.
Pro komunitu v Torvaianici jde ale o velmi osobní poselství, kterým papež dává najevo, že slyší příběhy transsexuálů. Carla Segovia, 46letá argentinská prostitutka, řekla, že pro trans ženy – jako je ona sama – je kmotrovství zkušeností, která se nejvíce podobá rodičovství.
S tím souhlasí i Claudia Vittoria Salas, která byla doma v Jujuy na severu Argentiny kmotrou svým neteřím a synovcům. Dnes 55letá krejčová a uklízečka pro AP popsala, že si dříve vydělávala jako sexuální pracovnice a platila svým kmotřencům školné.
„Být kmotrem je velká zodpovědnost. Jde o nahrazení matky nebo otce, není to hra. Musíte vybrat ty správné lidi, kteří budou schopní posílat děti do školy a zajistit jim jídlo a oblečení, když rodiče nebudou nablízku,“ vysvětlila, proč je pro ni úloha kmotra klíčová.
I Salas seděla minulou neděli na obědě s papežem. Kvůli setkání vstávala už ve tři hodiny ráno, aby hlavě katolické církve nachystala kuřecí empanadas.
Autorka: Barbora Kučerová, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si víkendovou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]