Záhřeb – Chorvatsko zaznamenalo podle webu DW nárůst počtu návštěvníků poté, co zavedlo euro. Ochránci přírody ale před masovou turistikou varují. Může totiž napáchat škody na životním prostředí.
Chorvatsko s 1880 kilometry pobřeží Jaderského moře a více než 600 ostrovy a ikonickými městy je stále žádanějším cílem cestovatelů. Masová turistika ale může způsobit vážné škody na životním prostředí. Ochránci přírody se obávají zahlcení místní infrastruktury sběru odpadu a recyklačních služeb, nelegální výstavby rekreačních středisek nebo privatizace pláží.
Čtěte také: „Stop reality show.“ Smrt vedle zábavy na ostrově Lampedusa už nelze přehlížet
Podle Dunjy Mickov, členky neziskové organizace Zelena Istra, “masová turistika může způsobit ztrátu biologické rozmanitosti, znečištění ovzduší, moře a podzemní vody.” Nikdo ale vývoj nesleduje. “Všechno se děje příliš rychle, monitorovací orgány nejednají, a pro toho, kdo nedodržuje zákon, nejsou žádné sankce,” vyjádřila své obavy.
Chorvatsko je velmi oblíbenou turistickou destinací. Chorvatské ministerstvo cestovního ruchu letos očekává překročení rekordního počtu návštěvníků z roku 2019. Důvody, proč tomu tak je, jsou chorvatský vstup do schengenského prostoru a přijetí eura. Cestovní ruch měl podíl až 20 % na HDP Chorvatska už dříve, stále více se ale nyní stává pilířem ekonomiky, zejména v přímořských oblastech.
Autor: mik, Foto: Shutterstock/BalkansCat
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem
[other_banner_1]