Addis Abeba – Etiopie dokončila stavbu a plnění Velké přehrady etiopského znovuzrození. Projekt od počátku realizace v roce 2011 vyvolával spory a geopolitické napětí. S její stavbou nesouhlasí především Egypt, který je na vodě z Nilu, na němž přehrada leží, strategicky závislý. Informoval web France24.
Etiopie v neděli oznámila, že dokončila plnění přehrady na Modrém Nilu. Súdán, a hlavně Egypt, se proti stavbě přehrady několikrát ohradily. Obávají se, že projekt způsobí v jejich zemích závažné problémy s nedostatkem vody, napsala agentura Reuters.
O dokončení plnění informoval na sociální síti X, dříve Twitter, etiopský premiér Abiy Ahmed. „S velkým potěšení mohu oznámit, že se úspěšně podařilo naplnit Velkou přehradu etiopského znovuzrození,“ napsal na X, dříve Twitter. Stavbu podle něj provázelo mnoho výzev jak domácích, tak zahraničních, ale s „pomocí Boha“ se jim podařilo projekt dokončit.
የሕዳሴው ግድብን አራተኛና የመጨረሻ ሙሌት በተሳካ ሁኔታ መጠናቀቁን ሳበሥር በታላቅ ደስታ ነው። ኢትዮጵያውያን ተባብረን በመሥራታችን ፈጣሪ ረድቶናል። በገንዘባቸው፣ በዕውቀታቸው፣ በጉልበታቸውና በጸሎታቸው በሥራው ውስጥ የተሳተፋችሁ ሁሉ… pic.twitter.com/Z6MISpmFIQ
— Abiy Ahmed Ali 🇪🇹 (@AbiyAhmedAli) September 10, 2023
Čtěte také: „Rusové nás potřebují, a my zase je.“ Proti Sarkozyho výrokům se postavil i Macron
Podle egyptského ministerstva zahraničí je projekt od počátku nelegální, informovala Al Jazeera. Spory mezi zeměmi se táhnou už více jak deset let. Egypt, jež je z 97 % závislý na vodě z Nilu, se obává, že přehrada způsobí závažný nedostatek vody v zemi.
Podle OSN může už od roku 2025 Egypt trpět nedostatkem vody. Vinu ponese kombinace klimatických změn a sníženého toku Nilu. Podobná situace se týká i Súdánu. Ten se však ale zmítá v občanské válce, a tak je prozatím přehrada na druhé koleji.
Káhira vyzývá Etiopii, aby se vrátila k jednacímu stolu a o využívání řeky začala jednat, aby nedošlo ke škodě ani na jedné straně. Hrozí, že by v budoucnu mohl problém přerůst v ozbrojený konflikt. V některých oblastech regionu se o vodu bojuje už nyní.
Etiopská vláda označila přehradu jako „dar budoucím generacím“. Může v příštích letech značně zlepšit a rozšířit přístup obyvatel k elektřině. Při maximálním výkonu dokáže vodní přehrada vyprodukovat více než pět tisíc megawattů elektřiny. To by zdvojnásobilo roční produkci elektřiny, ke které má v současné době přístup jen polovina ze 120 milionů obyvatel země.
Autor: Kuba, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.