Brusel – Jednání mezi Srbskem a Kosovem opět selhala. Podle šéfa evropské diplomacie Josepa Borrella je na vině Kosovo, informuje server Al Jazeera. Borrell upozornil, že rozpory dvou znepřátelených zemí mohou ohrozit jejich šance na vstup do Evropské unie (EU).
Ve čtvrtek Borrell navrhl zástupcům obou zemí kompromis: Srbsko uzná nezávislost Kosova a to na oplátku vytvoří Asociaci srbských obcí (ZSO). ZSO by zahrnovala deset samostatných správních jednotek na území Kosova, v nichž převažují srbští obyvatelé.
Srbský prezident Aleksandar Vučić sice s návrhem souhlasil, ale kosovský premiér Albin Kurtin ho odmítl. Podle šéfa unijní diplomacie Borrella totiž Kurti „není připravený posunout se dál.“ Dodal, že neochota se dohodnout může poškodit naděje obou zemí na vstup do EU.
„Na neschopnost vládních představitelů nejvíc doplácí jejich občané. Je to zvlášť znepokojující v době, kdy je Evropská unie zcela otevřená novým členům,“ prohlásil Borrell.
Čtěte také: 70 let boje za detox planety: Klimatická hrozba zůstává, taktiky jejích popíračů se mění
Kosovo, bývalá srbská provincie, vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Jeho autonomii uznala stovka zemí po celém světě, ale Bělehrad stále považuje Kosovo za součást svého území.
Napětí mezi Kosovem a Srbskem přetrvává od války z let 1998 až 1999. Zemřelo během ní přes 10 000 lidí, z nichž většinu tvořili kosovští Albánci. EU pracuje na narovnání vztahů dvou balkánských zemí několik let, ale zatím neúspěšně.
Autorka: anče, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]