Berlín/Brusel – V současné době jsou vlci vysoce chráněni jak národními, tak evropskými zákony, píše server Deutsche Welle. V posledním desetiletí jejich populace ale rychle rostla a zemědělci poukazují na hrozbu, kterou představují pro hospodářská zvířata.
Evropská komise tento týden zahájila vypracování studie, jejímž cílem je přezkoumat stav ochrany vlků v EU. Podle oficiálních údajů z let 2021 až 2022 žije v Německu 1 200 vlků. Odborníci odhadují, že ve všech zemích EU žije až 19 000 vlků, přičemž jejich počet za posledních deset let vzrostl o čtvrtinu.
Čtěte také: Osamělí vlci z alt-right vydali manuál pro seberadikalizaci. V komunitě Terrorgramu byl i slovenský střelec
Vlci byli ve většině západní Evropy dlouho vyhubeni. Zatímco ekologičtí aktivisté jejich návrat chválí a nárůst vlčí populace považují za příklad úspěšné ochrany zvířete, zemědělci si stěžují na hrozbu, kterou tyto šelmy představují pro hospodářská zvířata.
Sama předsedkyně Komise Ursula von der Leyen ve svém prohlášení napsala, že početní stavy vlků se v některých částech Evropy „staly skutečným nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi“. Vyzvala proto „místní a vnitrostátní orgány, aby v případě potřeby přijaly opatření“. Současná legislativa již tuto možnost dovoluje.
„Tam, kde hrozí jasné nebezpečí, mohou místní orgány povolit lov,“ uvedla. „Myslím, že je to absolutní právo.“ Podle serveru The Guardian je vlčí hrozba pro von der Leyen blízká poté, co byl její poník Dolly loni v září zabit vlkem. Ten vnikl do dobře střeženého areálu v severozápadním Německu.
Komise zároveň požádala vědce, místní komunity a další zainteresované strany, aby do 22. září předložili údaje o populaci vlků a jejich dopadech.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]