Paříž – Francie vydala mezinárodní zatykač na syrského prezidenta Bašár al-Asada, jeho bratra Máhira a další dva občany Sýrie. Děje se tak v návaznosti na trestní vyšetřování chemických útoků z roku 2013, při kterých zahynulo více než 1000 lidí. Informuje o tom web Deutsche Welle.
Oddělení pařížského soudu, které se zabývá zločiny proti lidskosti, vyšetřuje tyto události od roku 2021. Šetření začalo po právní stížnosti podané nevládní organizací Syrské centrum pro média a svobodu projevu (SCM), právnickým sdružením Open Society Justice Initiative (OSJI) a organizací Syrský archiv.
Zatykače se týkají obvinění ze spoluúčasti na zločinech proti lidskosti a spoluúčasti na válečných zločinech. Souvisí s šetřením chemických útoků ve městě Dúmá a v oblasti východní Ghúta u Damašku. Syrské ozbrojené síly zde v roce 2013 brutálně potlačily dlouhotrvající protesty. Jejich postup se podle expertů OSN rovná válečným zločinům.
Čtěte také: Bašár Asad měl být podle mnohých už dávno v Haagu, nyní je zpět v Lize arabských států
Údajné následky chemických útoků ve východní Ghútě ukazují videa, které v srpnu 2013 zveřejnili na serveru YouTube syrští opoziční aktivisté. Scény vyvolaly celosvětové pobouření. Zpráva OSN později uvedla, že existují jasné důkazy, že byl použit plyn sarin.
V roce 2013 Sýrie také souhlasila, že se připojí k celosvětové Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPWC) a vzdá se tak všech svých zbraní tohoto druhu. OPWC však od té doby viní Damašek z použití zakázaných látek během občanské války. Syrská vláda to odmítá.
Autor: adne, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.