Brusel – Dozorčí orgán EU zahájil vyšetřování role Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) při pátracích a záchranných operacích ve Středozemním moři. A to kvůli neštěstí z minulého měsíce, kdy na moři zemřelo nejméně 500 lidí. Informuje deník The Guardian.
Evropská ombudsmanka Emily O’Reilly zahájila vyšetřování z vlastní iniciativy v souvislosti s rozporuplnými zprávami o události, které se podle některých přeživších dalo předejít.
Podle jejich slov pobřežní stráž zinscenovala nebezpečný manévr, aby přeplněnou rybářskou loď nasměrovala k Itálii, což nakonec způsobilo její převrácení. Pokus řecké pobřežní stráže odtáhnout plavidlo tak prý vedl k jeho ztroskotání. Některá média uvádějí, že loď byla na mrtvém bodě několik hodin, než pobřežní stráž zasáhla.
Čtěte také: Muselo zmiznúť 500 ľudí, aby si svet spomenul na 56 000 utopených
Řecká vláda toto obvinění popřela a sama zahájila dvě vyšetřování: jedno zaměřené na pašeráky, které viní z tragédie, a druhé na činnost řecké pobřežní stráže.
Agentura Frontex k vyšetřování uvedla, že se těší na plnou spolupráci s ombudsmankou O’Reilly. Upozornila zároveň, že nekoordinuje pátrací a záchranné operace, které jsou v kompetenci národních agentur.
O’Reilly chce získat více informací také o nedávné dohodě mezi EU a Tuniskem o správě hranic včetně jejího dopadu na lidská práva – a ohledně sdílení informací s vnitrostátními orgány.
Podle agentury zůstává Středomoří nejčastější trasou do EU, přičemž v prvních šesti měsících roku 2023 zachytily vnitrostátní orgány téměř 66 tisíc případů. To je o 137 % více než v roce 2022.
Autorka: hedr, Foto: Shutterstock
Přečetli jste si krátkou zprávu. Kromě těch Voxpot nabízí každý den propracované reportáže i analýzy. Chcete vědět víc? Pojďte sem.
[other_banner_1]