Tbilisi – Gruzínská vládnoucí strana podle agentury Reuters ve čtvrtek oznámila, že stahuje kontroverzní návrh zákona o zahraničních agentech. Dvě noci proti němu protestovaly desítky tisíc lidí. Demonstrující se obávali, že nová legislativa posune zemi směrem k autoritářskému režimu, je inspirována Ruskem a může ohrozit i naděje na připojení Gruzie k Evropské unii.
Návrh zákona „o transparentnosti zahraničního vlivu“ se podle webu Al Jazeera oficiálně zaměřuje na zveřejňování peněžních toků ze zahraničí. Organizace, jako jsou média, by mohly být v případě, že dostávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, klasifikovány jako „zahraniční agenti“. Pro gruzínskou vládu je to však podle kritiků způsob, jak zakročit proti opozičním hlasům. Poukázali na podobnou legislativu přijatou v Rusku, kde jsou za „zahraniční agenty“ prohlášeny všechny organizace a jednotlivci přijímající z ciziny finanční podporu nebo nějakou formu „zahraničního vlivu“.
Během protestů před budovou parlamentu bylo podle Deutsche Welle zatčeno 77 lidí. Někteří z účastníků totiž použili k útokům na bezpečnostní složky benzínové bomby, kameny a plastové lahve. Šiřitelé ruské propagandy o demonstrantech mluví jako o prozápadních teroristech pokoušejících se o státní převrat, a podporují gruzínskou policii, která proti nim nasadila slzný plyn, omračující granáty a vodní děla.
Vládnoucí strana Gruzínský sen v prohlášení uvedla, že „bezpodmínečně stáhne návrh zákona, který jsme podpořili, bez jakýchkoli výhrad“. Opozice však uvedla, že protesty budou obnoveny v 19 hodin místního času. Profesor mezinárodního bezpečnostního práva a tajemník opoziční strany Giga Lemonjava požaduje, aby vláda „formálně odsoudila návrh zákona a propustila všechny zadržené během demonstrací.“
mik